Ministerstvo zastaví dopravní stavby. Nejsou peníze
(AKTUALIZOVÁNO) Ministerstvo dopravy zastaví většinu dopravních staveb. Začne s tím v srpnu. Rozpočet Státního fondu dopravní infrastuktury na příští rok totiž bude nižší o 17 miliard korun, letos výpadek příjmů fondu dosáhne téměř čtyři miliardy. Zastavení se netýká jihozápadního pražského okruhu.
Podle mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky byl letošní výpadek ve výši čtyř miliard korun způsoben především poklesem daňových přijmů, například spotřebních daní. „Řidiči tankují mimo republiku, kde je benzín levnější,“ uvedl pro Českou televizi Hanzelka s tím, že rozpočet na rok 2011 se připravuje. „Právě nyní o něj jedná vláda,“ uvedl Hanzelka.
Zastavení staveb se podle ministerstva nedotkne dvou nevjýzamnějších staveb - jihozápadního pražského okruhu a dálnice D11, kde se staví pokračování z Kroměříže na Hulín. Jinak má přednost rekonstrukce silnic před novými výstavbami. „Ukončení se dotkne staveb menšího významu, které nejsou financovány z evropských prostředků,“ dodal Hanzelka.
Podle Sdružení pro výstavbu silnic Praha, které mimo jiné sdružuje i stavební firmy, přijde o práci ještě letos tisíce lidí. „Pokud by to měli takto utnout, tak s námi musejí jednat a dát nám jasné informace. Existují totiž smlouvy, které nelze jen tak jednostranně vypovědět,“ upozornil předseda sdružení Petr Čížek.
Zástupci sdružení už prý požádali ministra Víta Bártu o schůzku. Tam by se vedle omezování výstavby mělo hovořit i o zastavení projektové přípravy řady staveb. Právě zastavení projektových prací považuje Čížek za velký problém. „Zastavení přípravy je pro budoucnost tragédie. Stavby nebudou připraveny pro dobu, kdy třeba už budou opět peníze,“ uzavřel zástupce stavbařů.
Podle aktuálního návrhu rozpočtu má stát poslat příští rok fondu dopravy necelých 31 miliard korun, letos je to 48 miliard. Jde o součet dotace ze státního rozpočtu, daňových a nedaňových příjmů a dluhopisových programů. Fondu se ale nedaří naplnit daňové příjmy ani letos, propad je zatím 2,4 miliardy, navíc hrozí zkrácení letošní dotace o 1,2 miliardy.



