Ceny nemovitostí rostly v Česku opět nejrychleji ze zemí Evropské unie

Developerský projekt Vanguard Prague v Praze-Modřanech.

Developerský projekt Vanguard Prague v Praze-Modřanech. Zdroj: PSN

Developerský projekt Vanguard Prague v Praze-Modřanech.
Developerský projekt Rezidence Osadní v Praze 7.
Developerský projekt Rezidence Osadní v Praze 7.
Vizualizace bytového projektu, který v Argentinské ulici v Praze-Holešovicích chystá developer Vivus.
Vizualizace bytového projektu, který v ulici Na Maninách v Praze-Holešovicích postaví developer Trigema.
9
Fotogalerie

Ceny bytů a domů v Česku rostly ve třetím čtvrtletí loňského roku podobně jako v předchozích měsících nejrychleji ze zemí Evropské unie. Meziročně se zvýšily o 12,3 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Více než desetiprocentním tempem rostly ceny také v Irsku, Portugalsku, Maďarsku a Nizozemsku, naopak v Itálii o 0,9 procenta klesly. V celé Evropské unii se ceny zvýšily v průměru o 4,6 procenta.

"Ceny českých nemovitostí i nadále rostou nejrychleji v celé Evropské unii, i když jejich tempo, zdá se, zpomaluje," sdělil analytik ČSOB Petr Dufek. Ve druhém čtvrtletí ceny vzrostly o 13,3 procenta. "Samozřejmě je třeba brát v úvahu, že jde o průměr za celou zemi, za nímž se skrývají výrazné regionální rozdíly. Ve srovnání s rokem 2015 jsou aktuálně ceny nemovitostí v České republice vyšší o 21 procent," doplnil Dufek.

Podle něj je zpomalování růstu cen v Česku patrné i z mezičtvrtletních srovnání. Zatímco na začátku loňského roku se zvýšily o 4,7 procenta, ve třetím čtvrtletí o 1,6 procenta. "To samé ovšem nelze říct o výsledcích za celou Evropskou unii. Tam je naopak vidět akcelerace, i když tempo zdražování nemovitostí je stále ještě nesrovnatelně nižší než v České republice," uvedl.

Rostoucí ceny nemovitostí napříč Evropou jsou podle něj především důsledkem politiky Evropské centrální banky, založené na masivním tisku nových eur a negativních úrokových sazbách. "Český příběh má určité podobnosti s tím evropským, nicméně ceny bytů žene nahoru především slabá nabídka, která zatím nedosáhla ani úrovně roku 2008, kdy Česká republika vstupovala do recese. Nových bytů je nadále málo v důsledku administrativních překážek při přípravě výstavby. Vysoké ceny bydlení v České republice tak můžeme chápat i jako daň za zdejší byrokracii," podotkl Dufek.


Všechny články k cenám bytů najdete zde >>>


Tempo zdražování bytů v Česku by podle něj mělo zpomalit kvůli postupnému nasycování poptávky, růstu úrokových sazeb i zpřísňování podmínek pro poskytování hypoték ze strany ČNB. Sázet lze i na rychlejší rozjezd výstavby. "Svoji roli nepochybně sehraje fakt, že část potenciální poptávky odpadne z důvodu faktické cenové nedostupnosti bytů," dodal.

Meziroční růst cen bytů a domů ve 3. čtvrtletí 2017:

ZeměZměna (v procentech)
Česko 12,3
Irsko 12,0
Portugalsko 10,4

Maďarsko

 10,2
Nizozemsko 10,2
Lotyšsko 9,5
Bulharsko 9,0
Litva 8,5
Slovinsko 7,9
Švédsko 7,5
Slovensko 7,3
Španělsko 6,7
Rumunsko 6,2
Lucembursko 5,0
Velká Británie 5,0
Rakousko 4,9
Estonsko 4,7
Dánsko 4,3
Malta 4,1
Francie 3,9
Belgie 3,9
Chorvatsko 3,8
Polsko 3,7
Německo 3,6
Finsko 1,4
Kypr 0,6
Itálie -0,9
Řecko údaje nejsou k dispozici