EOS: Kryptoměna bez vlastního blockchainu, která experimentuje se zastupitelskou demokracií

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Mezi stěžejní vlastnosti kryptoměn patří využívání takzvaného blockchainu, decentralizované účetní knihy, ovšem ne každá využívá svůj vlastní řetězec. Příkladem je virtuální měna EOS, jež běží na platformě ethereum. Programátoři EOS se nicméně snaží technologii vylepšit zejména co do možného počtu zpracovaných kontraktů. Slovo "kontraktů" namíto "plateb" je v tomto kontextu na místě, EOS zdaleka nemá fungovat jen jako prostředek plateb.

EOS má zvládnout zpracovat až miliony operací za sekundu, bitcoin jich přitom zvládne jen sedm a ethereum, na jehož blockchainu token EOS běží, zhruba patnáct. Další výhodou EOS je možnost tvorby decentralizovaných aplikací, které využívají  tzv. chytré smlouvy. V principu však jde o vlastnost, kterou disponuje již samotné ethereum. 

EOS a kurz kryptoměny – cenu sledujte na grafu

Kryptoměna EOS byla uvedena v červnu minulého roku a až do listopadu 2017 si udržovala konstantní cenu okolo jednoho dolaru. V dubnu 2018 přitom patřila k nejrychleji rostoucím kryptoměnám vůbec.

Mining a (de)centralizace EOS

Od ostatních kryptoměn se totiž EOS liší i v principu potvrzování transakcí a jejich zařazování do blockchainu. Většina kryptoměn funguje na principu proof of work, ve kterém je za příslušnou odměnu připojují na konec řetězce takzvaní těžaři, tedy majitelé výpočetního výkonu používaného k zajištění chodu sítě transakcí té které kryptoměny.

Tvůrci EOS ale přišli se zcela novým řešením založeným na takzvaném delegated proof of stake, ve kterém je předem stanovený počet "delegátů". Těch je v systému celkem 21 a voleni jsou na základě hlasování všech držitelů kryptoměny. Transakce pak potvrzují právě tito "VIP uživatelé". Hlasy držitelů EOS přitom nemají stejnou váhu. Čím více tokenů máte, tím hodnotnější je váš hlas.

Díky tomuto principu potvrzování transakcí je možné nastavit nulové transakční poplatky, spotřebuje se mnohem méně elektrické energie a zároveň systém zůstává dostatečně rychlý a bezpečný, tvrdí jeho tvůrci. Kvůli dlouhodobé udržitelnosti a bezpečnosti přitom delegáti nemají svou funkci natrvalo, ale naopak mohou být odvoláni.

EOS, omezené množství a inflace

Do oběhu se má postupně dostat jedna miliarda tokenů. Jedna pětina z nich byla distribuována hned na počátku svého vzniku, a to od 26. června 2017 do 1. července 2017.

Od té doby se po každých 23 hodinách pravidelně vydávají vždy dva miliony tokenů,  přičemž tímto způsobem se má v rámci 350 cyklů dostat do oběhu dalších 700 milionů tokenů. Zbylých sto milionů tokenů je vyhrazeno pro společnost Block.one, která zabezpečuje chod a bezpečnost sytému.

EOS - jak koupit

Digitální měnu EOS lze stejně jako ostatní kryptoměny zakoupit obvykle na internetové burze nebo ve směnárně.

Je ovšem nutné počítat s tím, že digitální měna EOS dosud není příliš známá a ve většině směnáren tak stále není součástí nabídky. Pokud chcete koupit kryptoměnu prostřednictvím burzy, lze využít například Bitfinex nebo Binance.

Peněženka pro EOS? Stejná jako pro ethereum

Díky tomu, že EOS je postaven na systému etherea, lze používat i peněženky, které jsou původně určeny pro něj (MyEtherWallet). Pokud preferujete hardware peněženku, můžete si koupit například Ledger Wallet Nano S.