Pojištění domácnosti: čtěte, jak smlouvu nastavit co nejvýhodněji | E15.cz

Pojištění domácnosti: čtěte, jak smlouvu nastavit co nejvýhodněji

Pojištění domácnosti: čtěte, jak smlouvu nastavit co nejvýhodněji
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pinterest

Kamila Ondráčková

Pojistná hodnota by měla odpovídat ceně všech věcí v bytě. A opravdu všech.

„Pro lepší pochopení toho, jaké věci jsou v rámci pojištění domácnosti pojištěny, si představte, že se jedná o všechny věci, které by vám z bytu vypadly, když byste jej otočili dnem vzhůru a zatřásli s ním. Pojistná částka by potom měla odpovídat hodnotě těchto věcí,“ vysvětluje Petr Milata z ČSOB Pojišťovny. Pojistná částka se odvíjí i od velikosti bytu.

Pojištění domácnosti se navíc vztahuje nejen na věci umístěné v bytě a v prostorách v jeho půdorysu, ale i na věci, které se nacházejí v uzamčených nebytových prostorách a v prostorách, které k bytu náleží, ale jsou umístěny mimo jeho půdorys – tedy ve sklepě, komoře či garáži – a ve společných částech domu, v němž se byt nachází.

„Pojištěny jsou i věci, které jsou umístěny na pozemku, který k bytu nebo rodinnému domu patří, pokud jejich vlastnosti či charakter venkovní umístění umožňuje – například zahradní nábytek, houpačka apod.,“ doplňuje Renata Čapková, tisková mluvčí České podnikatelské pojišťovny.

Nabourali jste auto? Přečtěte si, kterými záminkami se pojišťovny snaží vyhnout plnění

Co vám hrozí?

Při nastavování pojistné smlouvy je dobré se zamyslet nad možnými riziky. V případě domu na kopci, asi není nutné zahrnout i pojištění proti povodni. Pojišťovny radí pojistit se hlavně proti požáru, výbuchu, škod z kouře, vichřici, krupobití. Dále se můžete pojistit proti vodovodním škodám, škodám z přepětí nebo zkratu či zlodějům.

„Pro komplexně ochráněný byt či dům je třeba zkombinovat pojištění stavby a pojištění domácnosti. Pojištění stavby se vztahuje na samotnou budovu, vedle toho stojí pojištění domácnosti, které kryje škody na vybavení,“ vysvětluje Ivana Buriánková z České pojišťovny.

Jednou za dva až tři roky je na místě smlouvu aktualizovat – hodnota majetku se v čase vyvíjí, mění se vybavení bytu.

Pojistit si můžete psa, kočku, dokonce i fretku

Kdy se pojištění domácnosti vyplatí

Ze statistik pojišťoven vyplývá, že nejčastější příčinou škod v domácnosti jsou vodovodní škody a škody vzniklé přepětím či zkratem. „U vodovodních škod jde jednak o samotnou škodu na bytovém vybavení, kterou voda způsobí, ve velké míře ale také o refundaci částky za proteklou vodu, která se snadno vyšplhá do desetitisíců,“ uvádí Jana Černá z Allianz pojišťovny.

Užitečným připojištěním v rámci pojištění domácnosti pak může být pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě. „Vztahuje na škody na zdraví, majetku a zvířatech, ale také na škody finanční, nemajetkové i regresní nároky pojišťoven,“ uzavírá Ivana Buriánková. Pojištěni jsou přitom všichni členové společné domácnosti včetně drobných zvířat.

Autor: Kamila Ondráčková
 

Mzdová kalkulačka