Litecoin jako altcoinová stálice. Opustil ho tvůrce, kryptoměnou lze platit i v Česku

Litecoin (ilustrační foto)

Litecoin (ilustrační foto) Zdroj: profimedia

Pro řadu lidí se stal synonymem kryptoměn bitcoin, po jeho prudkém zhodnocení však investoři a spekulanti hledají nové příležitosti, jak rychle zbohatnout. V Česku je v tomto kontextu poměrně populární litecoin. 

Mezi nejrozšířenější a nejznámější kryptoměny patří litecoin. V Česku vešel do širšího povědomí mimo jiné díky propagátorovi kryptoměn Karlu Fillnerovi, který do této digitální měny investoval v době, kdy se její kurz pohyboval v řádu jednotek dolarů.

Kurz bitcoinu sledujte na aktuálním grafu zde >>> 

Skutečným "otcem" litecoinu je ale jeho tvůrce Charles Lee. Tato kryptoměna začala fungovat v říjnu roku 2011.

Litecoin a jeho cena: sledujte aktuální kurz:

Sám tvůrce kryptoměny se po dosažení rekordního kurzu litecoinu na přelomu let 2017 a 2018 ale všech svých digitálních mincí zbavil. Počet vlastněných litecoinů specifikovat nechtěl. Od té doby však hodnota litecoinu vyjádřená kurzem bitcoinu setrvale klesala. Držitelé věří, že v době všeobecného růstu altcoinů potkají hvězdné chvíle i litecoin.

Litecoin a budoucnost: vymaní se měna ze stínu bitcoinu?

Litecoin v porovnání s nejznámější kryptoměnou bitcoin nabízí zejména rychlejší potvrzování transakcí – v porovnání s bitcoinem je lze potvrdit místo deseti minut už za 2,5 minuty. Spolu s nižšími transakčními poplatky jde o důvod, proč platby touto digitální měnou umožňuje od února 2018 například internetový obchod Alza.cz nebo již delší dobu kavárna Paralelní Polis. 

Vše o kryptoměnách čtěte zde >>>

Rozdíly lze vysledovat i v maximálním možném počtu „mincí“ v oběhu, litecoinů postupně vznikne čtyřikrát tolik, co bitcoinů. I přes některé rozdíly ale litecoin de facto posloužil jako předskokan technologických změn, které později implementovali programátoři bitcoinu.

Příkladem je takzvaný segwit, tedy efektivnější způsob uchovování dat o jednotlivých transakcích, což platby zrychluje a zlevňuje. Tento update začal jako první fungovat právě na litecoinu.

Těžba litecoinu

Litecoin je zajímavý také pro takzvané těžaře kryptoměn. Díky odlišnému algoritmu se dal na rozdíl od bitcoinu delší dobu výhodně těžit na běžných grafických kartách, výrobci speciálních těžicích přístrojů ASIC ale přesto našli způsob, jak si najít cestu i k litecoinu. Mining v domácích podmínkách je tak již prakticky nemožný.

Řada těžařů nicméně mezi těženými kryptoměnami přepíná podle toho, co je právě nejvýhodnější – mezi hlavní faktory patří aktuální kurz té které kryptoměny a počet ostatních těžařů. Těžit litecoin je tak hypoteticky snadnější než "dolovat" bitcoin.

Jak koupit litecoin

Nákup litecoinu je v současnosti podobně snadný jako v případě nejrozšířenějšího bitcoinu. S litecoiny se obchoduje na prakticky všech relevantních burzách, podporují je i někteří výrobci takzvaných bitcoinmatů.

Vhodným místem k seznámení se s technologií litecoinu a nákupu této kryptoměn je například i Paralelní Polis v pražských Holešovicích.

Litecoin peněženka

Stejně jako u ostatních kryptoměn je také v případě litecoinu klíčovou otázkou, jak své digitální bohatství uchovávat. Litecoin podporují hardwarové peněženky Ledger Nano či Trezor, spravovat jej lze i pomocí mobilní aplikace LoafWallet, Coinomi či Electrum. Mezi desktopové verze těchto peněženek patří Litecoin Core.