Litecoin – čtěte vše o kryptoměně. Kurz, těžba, peněženky | E15.cz

Bitcoin není jedinou kryptoměnou, která se v Česku prosazuje. Seznamte se s litecoinem

Bitcoin není jedinou kryptoměnou, která se v Česku prosazuje. Seznamte se s litecoinem
Litecoin (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: profimedia

red

Pro řadu lidí se stal synonymem kryptoměn bitcoin, po jeho prudkém zhodnocení však investoři a spekulanti hledají nové příležitosti, jak rychle zbohatnout. V Česku je v tomto kontextu jednou z nejpopulárnějších digitálních měn litecoin. Čtěte, čím je zajímavá.

Mezi nejrozšířenější a nejznámější kryptoměny patří litecoin. V Česku vešel do širšího povědomí mimo jiné díky propagátorovi kryptoměn Karlu Fillnerovi, který do této digitální měny investoval v době, kdy se její kurz pohyboval v řádu jednotek dolarů.

Kurz bitcoinu sledujte na aktuálním grafu zde >>> 

Skutečným "otcem" litecoinu je ale jeho tvůrce Charles Lee. Tato kryptoměna začala fungovat v říjnu roku 2011.

Litecoin a jeho cena: sledujte aktuální kurz:

Sám tvůrce kryptoměny se po dosažení rekordního kurzu litecoinu všech svých digitálních mincí zbavil. Počet vlastněných litecoinů specifikovat nechtěl.

Litecoin a budoucnost: vymaní se měna ze stínu bitcoinu?

Litecoin v porovnání s nejznámější kryptoměnou bitcoin nabízí zejména rychlejší potvrzování transakcí – v porovnání s bitcoinem je lze potvrdit místo deseti minut už za 2,5 minuty. Spolu s relativně nízkými transakčními poplatky jde o důvod, proč platby touto digitální měnou umožňuje například internetový obchod Alza.cz nebo kavárna Paralelní Polis. 

Vše o kryptoměnách čtěte zde >>>

Rozdíly lze vysledovat i v maximálním možném počtu „mincí“ v oběhu, litecoinů postupně vznikne čtyřikrát tolik, co bitcoinů. I přes některé rozdíly ale litecoin de facto posloužil jako předskokan technologických změn, které později implementovali programátoři bitcoinu.

Místa, kde se protočí miliardy. Seznamte se s burzami kryptoměn a jejich fungováním

Příkladem je takzvaný segwit, tedy efektivnější způsob uchovování dat o jednotlivých transakcích, což platby zrychluje a zlevňuje. Tento update začal jako první fungovat právě na litecoinu.

Těžba litecoinu

Litecoin je zajímavý také pro takzvané těžaře kryptoměn. Díky odlišnému algoritmu se dal na rozdíl od bitcoinu delší dobu výhodně těžit na běžných grafických kartách, výrobci speciálních těžicích přístrojů ASIC ale přesto našli způsob, jak si najít cestu i k litecoinu.

Karel Fillner: Začínáte s kryptoměnami? Vsaďte na bitcoin, rok 2018 má ale i svého černého koně

Řada těžařů nicméně mezi těženými kryptoměnami přepíná podle toho, co je právě nejvýhodnější – mezi hlavní faktory patří aktuální kurz té které kryptoměny a počet ostatních těžařů. Těžit litecoin je tak hypoteticky snadnější než "dolovat" bitcoin.

Jak koupit litecoin

Nákup litecoinu je v současnosti podobně snadný jako v případě nejrozšířenějšího bitcoinu. S litecoiny se obchoduje na prakticky všech relevantních burzách, podporují je i někteří výrobci takzvaných bitcoinmatů.

Válka o bitcoin. Tvůrci klonu kryptoměny tvrdí, že jejich bitcoin je ten pravý

Vhodným místem k seznámení se s technologií litecoinu a nákupu této kryptoměn je například i Paralelní Polis v pražských Holešovicích.

Litecoin peněženka

Stejně jako u ostatních kryptoměn je také v případě litecoinu klíčovou otázkou, jak své digitální bohatství uchovávat. Litecoin podporují hardwarové peněženky Ledger Nano či Trezor, spravovat jej lze i pomocí mobilní aplikace LoafWallet, Coinomi či Jaxx. Mezi desktopové verze těchto peněženek patří Litecoin Core.

Kterou peněženku vybrat? Zabezpečení bitcoinů by se měli majitelé věnovat víc než hlídání kurzu
Knihy o kryptoměnách neslouží jen jako manuál. Část z nich se pouští i do kritiky pravicové ideologie

Autor: red
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!