V Praze ubývá bytů k pronájmu. Pro mladší je častým řešením spolubydlení

Praha hledá cesty, jak zpřístupnit bydlení pro nejvíc lidí. (ilustrační foto)

Praha hledá cesty, jak zpřístupnit bydlení pro nejvíc lidí. (ilustrační foto) Zdroj: Blesk:Martin Sekanina

Byty
Byty
Ilustrační foto
4
Fotogalerie

Růst průměrného nájemného je stejně jako u cen bytů k nezastavení. Podle developerské společnosti Trigema na konci loňského roku nájemné meziročně vzrostlo o další tři procenta. Pronajmout si byt v Praze tak vyjde už na 340 korun za metr čtvereční, což je o pětinu více než před dvěma roky. V ceně navíc nejsou započteny poplatky za energie a služby. Nejdramatičtěji rostou nájmy v Praze 7, naopak nejpomaleji v Praze 2

„Ceny v Praze až na drobné mezičtvrtletní výkyvy trvale rostou. V tomto roce lze navíc očekávat, že může přijít další zdražování, které bude způsobeno pnutím na trhu s novým i starším bydlením. To naznačuje mimo jiné fakt, že se počet bytů určených k nájemnímu bydlení v posledních dvou letech snížil o třetinu,” uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.

Nejvíce najemních bytů je k dispozici v Praze 5 a Praze 2, nejméně v Praze 7 a Praze 8. Situaci nepomáhají řešit ani nové byty, těch bylo na konci loňského roku k dispozici zhruba o tisíc méně než na konci roku 2017.

Made with Visme Presentation Maker

Kdo chce navíc žít v centru Prahy, musí počítat s tím, že si připlatí. Průměrný nájem v Praze 1 dosáhl už 433 korun za metr čtvereční, v Praze 2 je to 389 korun. Naopak nejlevnější byly nájmy na konci loňského roku v okrajové části Prahy. Jedná se například o Prahu 9 (299 korun za metr čtvereční) a Praha 10 (303 korun).

Nejoblíbenější jsou byty s dispozicemi 2+kk, které se pronajímají ve 40 procentech případů, čtvrtina bytů je nabízena s dispozicemi 3+kk a pětina s 1+kk. Průměrná velikost pronajímaného bytu činila 73,6 metru čtverečního.

Spolubydlení jako levnější alternativa pro studenty

Kvůli vysokým cenám musí zejména mladší generace hledat svůj domov ve skromnějších podmínkách. Především u studentů je populární spolubydlení, kdy společné prostory v bytě sdílí několik nájemníků. Spolubydlení je výrazně levnější než pronájem celého bytu. I tento druh bydlení je ale čím dál dražší.

U zprostředkovatele bydlení Bezralitky.cz v Praze se nyní průměrná cena pokoje v rámci spolubydlení pohybuje kolem sedmi tisíc korun bez poplatků. „V absolutních číslech je růst cen v Praze zhruba 15 procent ročně. Zároveň je potřeba si uvědomit, že dochází ke zdražení poplatků za energie a služby,“ upozorňuje výkonný ředitel Bezrealitky.cz Hendrik Meyer.

Nejdražší pronájem je logicky u rodinného domu. Podle portálu Bezrealitky.cz vyjde pronájem rodinného domu Praze případně ve Středočeském kraji v průměru na zhruba 34 tisíc korun, což je přibližně o devět procent více než na konci roku 2017. Nejvýraznějším tempem přitom rostou nájmy rodinných domů, které stojí na pomezí Prahy a Středočeského kraje.

Bez realitky a na sítích

Bydlení dnes lze hledat jednoduše prostřednictvím internetu. Inzeráty tam jsou vystavovány například na facebookových stránkách nebo specializovaných portálech, jako je například Bezrealitky. Nájemník díky tomu může ušetřit za provize, které by platil realitní makléři. Na některých stránkách však musí zaplatit poplatek. 

Výše kauce záleží na domluvě mezi majitelem a nájemníkem, zákonem je však stanoveno, že výše kauce nemůže být vyšší než trojnásobek čistého nájemného, tedy částky bez poplatků za energie a služby.