Colliers: Investoři nejvíce kupují maloobchodní nemovitosti | E15.cz

Colliers: Investoři nejvíce kupují maloobchodní nemovitosti

Hlavní investiční aktivita do nemovitostí ve střední a východní Evropě v první polovině letošního roku směřovala na maloobchodní trh, kde se uskutečnilo 51 % všech investičních transakcí. Informovala o tom společnost Colliers International, která sledovala dění v Rusku, Polsku, Česku, Rumunsku, Bulharsku a na Slovensku.

Po dominantním maloobchodu následovaly kanceláře s podílem 28 procent (což bylo pod dlouhodobým průměrem), osm procent transakcí se týkalo multifunkčních nemovitostí a šest procent se odehrálo na průmyslovém trhu. Objem transakcí byl podle Colliers poměrně zdravý s přihlédnutím k současné ekonomické situaci. Čistá hodnota aktiv klesla na 83 miliard eur z předchozích 87 miliard. Zděděný dluh se začíná snižovat, ale jeho transformace nějakou dobu potrvá. Nové dluhové fondy pravděpodobně nevstoupí na většinu trhů východní Evropy kromě Polska a budou se nadále zajímat o tzv. core / core-plus produkty na velkých a likvidních trzích. Zájemci o větší portfolia zastavených nemovitostí se také převážně zaměřují na příležitosti na trzích mimo východní Evropu.

„K velkému oživení transakcí ve východní Evropě v roce 2013 pravděpodobně nedojde, ale lze očekávat postupné zlepšení. Soukromí místní investoři se stále více účastní zejména menších obchodních transakcí a zaměřují se na likvidní trhy,” říká regionální ředitel oddělení průzkumu trhu pro východní Evropu Colliers Damian Harrington.

Slibný vývoj se očekává na realitní trhu v Bulharsku a Rumunsku. Celková nabídka budov třídy A a B v Sofii činí 1,57 milionu m2 celkem ve 308 budovách. Míra neobsazenosti je 22,7 %, ale v posledních dvou pololetích klesala o 2 %. V současné době pouze 24 budov splňuje standardy mezinárodních firem, a může tak být kvalifikováno jako nemovitosti kategorie A, které celkem čítají 299 300 m2 (19 %). Celková poptávka v roce 2011 byla rekordní, a to 122 300 m2. V prvním pololetí roku 2012 byla celková čistá poptávka 33 700 m2, zatímco absorpce prostor kategorie A dosahovala 41 900 m2. Důležitým trendem je podle Colliers fakt, že noví nájemci nadále vstupují na trh.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!