V Praze nehrozí skokový nárůst neobsazenosti administrativních budov | E15.cz

V Praze nehrozí skokový nárůst neobsazenosti administrativních budov

Poptávka po nových administrativních plochách, jejich výstavba i výše nájemného zůstávají letos v Praze na rozdíl od některých trhů stabilní. Například v Kyjevě nebo Bukurešti neobsazenost meziročně vyskočila o 51 resp. 39 %, nájemné v Tallinnu a Oslu vzrostlo o více než 15 %. Uvádí to mezinárodní poradenská společnost DTZ.

„Poslední srovnání kancelářských trhů v celé Evropě dopadlo pro Prahu velmi pozitivně. Česká metropole tak potvrzuje svou dlouhodobou pověst vyrovnaného regionu s čitelnou kontinuitou. Fungují zde korektivy pro vychýlení nabídky a strmý růst neobsazenosti, která by mohla mít vliv na pokles nájemného. Nic takového zde nehrozí nyní, ani v nadcházejícím roku,“ komentuje Lenka Šindelářová z DTZ.

Obavy ze skokového růstu neobsazenosti v Praze vyvrací i statistika administrativních projektů s dokončením v roce 2013. S výjimkou Florentina v Praze 1, o které však mají nájemci velký zájem, plánují dokončení spíše menší projekty v souhrnném ročním objemu kolem 105 000 m2, což je téměř shodné množství jako v letech 2011 a 2012. I kdyby zůstaly všechny prázdné, neobsazenost by na konci roku 2013 vystoupala z aktuálních 11,8 % maximálně na 13 %. „V případě, že by takový vývoj nastal, developeři – a rovněž banky – na to budou reagovat a odsunou zahájení nových projektů hlouběji do roku 2014 tak, aby se přebytek nabídky nových kancelářských ploch nezvyšoval. Problémy nebudou mít nové kanceláře, ale spíše ty starší s vysokými provozními náklady,“ vysvětluje Jaromír Smetana z DTZ.

Kontrastní s plynulým a vyrovnaným vývojem pražského trhu kancelářských prostor je situace například v Istanbulu, Varšavě či Kyjevě a Bukurešti. Ve všech těchto metropolích meziročně vzrostla neobsazenost, a to minimálně o jednu pětinu. Paradoxně všechna čtyři města vévodí i přehledu největších přírůstků nových kancelářských ploch v posledním čtvrtletí letošního roku a v průběhu dalších 12 měsíců. Jen v případě Varšavy je v plánu dokončení 330 000 m2 nových kanceláří, tedy trojnásobný objem než v Praze.

Odhadované souhrnné výsledky za rok 2012 v Evropě však nejsou pesimistické. Lze sice očekávat pokles sjednaných nájmů přibližně o 10 až 20 % v porovnání s rekordním rokem 2011, nemusí to ale být sníženým zájmem firem o nové kanceláře, jako spíše prodloužením rozhodovacích procesů. „Vidíme to ve všech segmentech, nejen u kanceláří, nájemci se rozhodují mnohem déle. Důvodem oddalování jakýchkoli důležitých rozhodnutí, a tím relokace nebo expanze jsou, je panující nejistota s dalším ekonomickým vývojem Evropy,“ objasňuje Šindelářová.

„Přehřátí“ trhu s kancelářskými projekty, a tím pádu nájemného, brání přísnější podmínky financujících bank. Ale rovněž velká opatrnost developerů v neprověřených lokalitách, které dlouhodobě vykazují slabou poptávku. V administrativně nejsilnějších metropolích Londýně, Paříži a ve Frankfurtu přibylo ve třetím kvartálu 2012 nejméně nových kanceláří v posledních letech. V porovnání s tímto stavem lze naopak hovořit o boomu kancelářské výstavby ve východní Evropě, a to bez ohledu na reálnou poptávku.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!