Bezkontaktní Česko | E15.cz

Bezkontaktní Česko

První bezkontaktní karty začala v červnu 2011 nabízet Citibank, následně Česká spořitelna a postupně se přidávaly další velké i menší banky. V minulém roce už přes 81 procent platebních karet umožňovalo platit bezkontaktně. A 72 procent z celkového počtu 684 milionů plateb kartou bylo zaplaceno bezkontaktně, což je jeden z největších podílů v Evropě. I když obecně český bankovní trh patří mezi velmi konzervativní, v případě fintechových inovací to neplatí.

Pro zákazníka i banku či obchodníka jsou bezkontaktní platby výhodné. Zatímco platba pomocí klasické čipové karty se zadáváním PINu či hotovostí trvá až půl minuty, přiložení karty k terminálu zabere jen 5 vteřin. Na své si přijdou i banky a vydavatelé karet - bezkontaktní se používají výrazně častěji než kontaktní a lidé s jejich pomocí více utratí. Banky tak mají z těchto karet vyšší příjmy.  

Někteří odborníci tvrdí, že tato fintechová inovace přispěla k zabránění zdražování bankovních služeb v Česku. Například ve Švédsku, když začala platit regulace stanovující strop poplatků pro platby debetní kartou ve výši 0,2 procenta a platby kreditní kartou na 0,3 procenta, musely některé místní banky na situaci reagovat zpoplatněním platebních karet či zavedením dalších poplatků.


Když pak byl  zaveden strop poplatků z karet pro obchodníky v prosinci 2015 i v Česku, k žádnému hromadnému zdražování nedošlo - platební karty jsou u většiny bank nadále distribuovány k bankovním účtům bez poplatků.

 

Česko má nyní velmi dobré podmínky k tomu, aby bezkontaktní placení bylo ještě jednodušší.


Například prostřednictvím využití technologie NFC, kde si odborníci slibují masivní rozšíření. MasterCard například plánuje u nás zavést ještě v tomto roce autorizaci plateb prostřednictvím selfie - v současnosti o této službě jedná s dalšími bankami.