Češi vyvíjí „mechanika v krabičce“. Zájem má i Deutsche Bahn | E15.cz

Češi vyvíjí „mechanika v krabičce“. Zájem má i Deutsche Bahn

Začínající firma Neuron soundware vyvinula umělou inteligenci, jež dokáže naslouchat strojům. Podle zvuku pozná třeba závadu na výhybce nebo eskalátoru. Firma s nápadem vyhrála soutěž start-upů v Nizozemsku a její technologii zkouší na německých nádražích společnost Deutsche Bahn.

„Slyšíte ten rozdíl,“ ptá se Martin Křivánek z firmy Neuron soundware. V rychlém sledu za sebou pustí dva záznamy zvuku automotorů. „Nejsem žádný automechanik, ale slyším, že s tím druhým motorem bude asi něco špatně,“ říká.

Umělá inteligence, kterou český start-up vyvinul, umí přesně tohle. Jen podle zvuku rozpozná, pokud je stroj porouchaný. „Vyvíjíme takového mechanika v krabičce, jen místo živého člověka trénujeme neuronové sítě,“ shrnuje Křivánek.

Firma vznikla loni, dostala tříměsíční podporu v podnikatelském inkubátoru StartupYard a následně získala cenu Nápad roku. Letos vyhrála soutěž Startup Award na výstavě RailTech v Nizozemsku a začíná svůj nápad nabízet průmyslovým podnikům.

Senzory s mikrofonem lze namontovat na různé stroje. Sledují například zvuk ložisek a předpovídají, kdy bude nutné ložisko vyměnit.

„Nebo detektor je po zvuku například schopen rozpoznat, pokud se nezamkne zámeček na výhybce, což by mohlo způsobit vlakovou nehodu,“ uvádí příklad Martin Křivánek. V některých továrnách bude umělá inteligence naslouchat zdvižím a jeřábům.

ZÁVADA NA ESKALÁTORU. Umělá inteligence se při pilotním projektu učila rozpoznat podle zvuku i zapadlou minci nebo kamínek, který by mohl poškodit pojízdné schody.Autor: Neuron

Data ze senzorů Neuron vyhodnocuje a umělou inteligenci „učí“, co který zvuk znamená. „Zkušenost máme se zvuky aut, klimatizačních jednotek, eskalátorů, ale i zpěvem ptáků,“ uvedl v projektu StartitUP  ředitel Neuronu Pavel Konečný.

„Když algoritmus jednou chybu rozpoznal, už si stejný problém zapamatuje,“ podotýká Michal Horáček ze společnosti Microsoft, jejíž cloudové řešení využívá Neuron ke zpracování obrovského množství dat.

O technologii projevila zájem německá železniční společnost Deutsche Bahn. Vyzkoušela ji v pilotním projektu na pěti nádražích dráhy S-Bahn v Berlíně. Detektory nechala nainstalovat k pojízdným schodištím.

Český systém dokázal odhalit včas i potenciální rizika – například zvuk zapadlé mince nebo kamínků, které by mohly poškodit eskalátory či motor.

Neuron chce založit budoucí byznysový model na tom, že zajistí podnikům provozní úspory a odměna bude v podobě určitého podílu na této úspoře. Jádro start-upu tvoří zatím sedm pracovníků.

Autor: Tomáš Stingl