Datoví věštci: Tetra Pak předpovídá poruchu s pětadevadesátiprocentní přesností

Tetra Pak, ilustrační foto

Tetra Pak, ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Tetra Pak, ilustrační foto
2
Fotogalerie

Porucha stroje na lince bývá nepříjemnou záležitostí, která může provoz podniku zastavit až na několik dní. Největší světový balič potravin Tetra Pak výpadky minimalizuje pomocí dat a výpočetní techniky.

Kolem 60 procent zařízení Tetra Paku je pomocí senzorů propojeno do velké sítě, tyto informace se pak shromažďují ve vlastních datových centrech. Pomocí mechanického učení a výpočetní síly cloudu Microsoft Azure analyzuje firma stav svých zařízení a dokážou s devadesátiprocentní pravděpodobností vypočítat, kdy u nich může dojít k poruše.

„Většinou dokážeme předpovědět závadu týden až dva předtím, než k ní dojde,” uvedl viceprezident Tetra Pak Services Johan Nillson. Firma dokáže podle typu součástky předvídat poruchu s 85 až 95procentní přesností. Zároveň má díky datové analýze přehled o tom, jak často se na kterých místech součástky rozbíjejí.

Video placeholde
Tetra pak • e15 tetra pak

Tetra Pak tak může plánovat opravy dopředu a vyhýbá se zastavení provozů. „V mnoha částech světa trvá 72 až 96 hodin, než se to opraví. Na místo musíte poslat určité součástky,” vysvětluje Nillson. Nejcitlivější jsou stroje uzavírající obaly – obvykle vydrží šest měsíců až dva roky podle teploty a vlhkosti.

Senzory na každém zařízení jsou schopné vydat až 600 různých signálů. Zaměstnanci servisu navíc používají brýle se smíšenou realitou HoloLens, díky kterým je přes video spojení můžou instruovat zkušenější kolegové. Firma tak šetří cestovní náklady spojené s vysíláním techniků.

Trh s tekutými potravinami je stále ve fázi konsolidace a ze strany prodejců je proto na jeho zákazníky velký tlak. „Aby je nerozdrtil, musí omezovat své náklady. To hodně usnadňuje digitalizace,“ uvedl Nillson. Servisní oddělení má tři a půl tisíce lidí a skoro dvě třetiny z nich tráví všechen svůj čas u zákazníků. Tetra Pak má po celém světě 24 tisíc zaměstnanců a v loňském roce zaznamenala tržby přesahující 12 miliard dolarů.