Doly i nákladní lodě: Sarcos Robotics vyvinuly hada, který se dostane všude

Robot Guardian S od Sarcos Robotics

Robot Guardian S od Sarcos Robotics Zdroj: Sarcos Robotics

Dlouhý černý robot se pomalu sune nahoru po kovové rampě a nakonec zůstane viset ve vertikální poloze. Americká společnost Sarcos Robotics na průmyslovém veletrhu Hannover Messe představila nového robota Guardian S, který se má dostat na místa, která by pro člověka nebezpečná. Díky magnetům a a podlouhlému tvaru se navíc dostane do jinak těžko dostupných lokací.

Robot se dokáže pohybovat nejen dopředu a dozadu, ale i válet sudy a díky magnetům se dokáže i uchytit na kovových površích. „Využití je v těžařském průmyslu, na lodích nebo u policejních jednotek,“ řekla zástupkyně obchodního ředitele společnosti Jennifer Dooganová.

Video placeholde
Robot had • e15

Had zaznamenává fotografie, video i údaje o okolním prostředí. „Robot má diagnostický modul, který zaznamenává jeho teplotu, vlhkost nebo polohu,“ vysvětluje Dooganová. Dokáže také ve vzduchu zjistit toxické látky ve vzduchu.

Mikrofony a reproduktory umožňují poslouchat zvuky z místa a zároveň komunikovat s lidmi v okolí robota. Senzory na robotovi dokážou najít praskliny nebo slabiny v konstrukci, sonar potom pevnost svarů a švů. Přijatá data se zobrazují na obrazovce dotykového tabletu.

Šestikilový robot se dá snadno přenést v ruce v malé plastové krabici. Robot se ovládá s joysticky tabletu, uživatelské rozhraní zajišťuje systém na bázi datového cloudu Microsoft Azure. Ten údaje ukládá pro další analýzu a umožňuje jejich sdílení. V budoucnu chce Sarcos Robotics tato data analyzovat pomocí strojového učení a vyhledávat strukturální problémy.