Jak bude vypadat banka budoucnosti? (video) | E15.cz

Jak bude vypadat banka budoucnosti? (video)

Technologické inovace jsou ve finančních službách zcela zásadní pro to, aby si banky, pojišťovny, stavební spořitelny a další peněžní ústavy udržely náskok na vysoce konkurenčním trhu. Důmyslné informační systémy totiž umožňují nejen zvýšit samotnou efektivitu, a tedy šetřit náklady, ale také zvýšit dostupnost služeb, najít nové zákazníky, otevřít jiné trhy, vytvářet nové produkty i služby a jejich kvalitu.

Digitalizace ale hlavně totálně a od začátku mění samotné fungování finančního byznysu, včetně zaměstnanců. I díky tomu budou schopny myslet i pracovat rychleji a “ve velkém” včetně toho, že snáz najdou cesty, jak komunikovat a spolupracovat. Kromě toho se všechny procesy díky inovacím významně urychlí a za zlomek ceny.

Své služby inovuje například Česká pojišťovna, která v minulém roce zavedla systém pro integraci se svými obchodními partnery. Za klíčovou výhodu považuje Česká pojišťovna především širokou dostupnost služby – sjednávat pojištění je možné přes tuto platformu nonstop během celého dne sedm dní v týdnu.

Jak to vypadá v bance budoucnosti

Digitální banka

Nový systém také umožní lépe škálovat výkon, tedy pružně reagovat na zatížení, které může v souvislosti s využíváním systému nastat. Důmyslnější technologie, které zvyšují automatizaci jednotlivých procesů zase zabrání tomu, aby došlo k růstu nákladů.

Projekt je podle České pojišťovny úspěšný a v tomto roce plánuje jeho vylepšování a rozšiřování. Veškeré změny se budou vyhodnocovat a analyzovat, aby došlo k dalšímu zvýšení produktivity služby.

Česká pojišťovna, stejně jako mnoho dalších finančních uskupení, ke své digitální transformaci využívá cloudové řešení Azure. Jde o rozrůstající se integrované cloudové služby, které umožňují klientům sestavovat, nasazovat a spravovat aplikace prostřednictvím globální sítě datacenter.

Udržet krok s technologiemi a využít všech možností inovačního potenciálu svých i externích programátorů a ostatních odborníků se snaží i italská skupina pojišťovny Generali, která také začala spolupracovat se společností Microsoft.

V rámci oznámeného digitálního partnerství je cílem italskou firmu komplexně transformovat a změnit způsob, jakým podniká. Spolupráce by měla vést nejen k zefektivnění veškerých firemních činností, ale také umožnit rychlejší vytváření nových produktů a jejich uvádění na trh. Překopání a zavedení nového obchodního modelu by mělo společnost učinit také konkurenceschopnější.   

 

S použitím analytických technologií od Microsoftu by Generali chtělo oslovit nové zákazníky prostřednictvím sociálních médií a vytvořit jim individualizované nabídky. Zároveň také nové nástroje umožní například tvorbu nových pojistných produktů či chytrých zabezpečených smluv založených na technologii Blockchain - speciální decentralizované databáze, která je schopná uchovávat stále rostoucí počet záznamu.

Microsoft je také partnerem České spořitelny v desítkách projektů, které ji mají dostat na digitální špičku mezi tuzemskými bankami. Spořitelna začala se změnami před několika lety. Vývoji digitálních vychytávek se zde věnuje tým ajťáků, kteří si říkají digitální pankáči.

Mezi ně přišel zhruba před rokem projektový manažer a inovátor Stanislav Gálik a spolu s Microsoftem vymýšlejí, kam a jak banku digitálně dále posunout. “V celé bance slovo digitalizace neustále rezonuje. Všichni si uvědomují, že přesouvat banku do digitálního byznysu je nutnost,” je přesvědčený Gálik.

Ve Spořitelně na digitalizaci banky pracují desítky lidí, takzvaný virtuální tým Microsoftu má do deseti expertů v Česku a další členy týmu ze zahraničí. Hrubé investice do digitalizace si v bance vyžádaly desítky milionů korun. O co přesně jde? Hlavním trendem je platformizace: banka má být více než jenom budovou s trezorem, ale institucí, která v digitálním prostředí nabízí důvěryhodný prostor pro interakci více stran, různých firem a zákazníků.

Jedna z hlavních inovací Spořitelny je mobilní peněženka. “Pracujeme na ní, ale chceme, aby uměla víc než platby. Naše mobilní peněženka bude umět vytvářet virtuální jednorázové platební karty, umožní nahrávat a využívat všechny zákaznické a věrnostní karty,” vypočítává Gálik nabídku a popisuje, že když člověk půjde kolem oblíbeného obchodu, prostřednictvím notifikace zákazníkovi mobilní peněženka oznámí, že jeho nejčastěji kupovaný produkt má slevu.

Dalším bodem bude skenování účtenek, nebude třeba je tisknout, budou vyjíždět rovnou v telefonu a spoustu dalších věcí. V dubnu již podle plánů mají mobilní peněženku testovat zaměstnanci Spořitelny a do konce roku samotní zákazníci. V prvním roce od spuštění spořitelna očekává 50 tisíc uživatelů.

“My jsme dodávali technologii na prototypování při vývoji peněženky. Prostor, kde to funguje, je jednou ze součástí cloudových služeb Azure,” dodává Jakub Vencl, který je v Microsoftu mimo jiné zodpovědný za technologické strategie, které mají zákazníkům pomoci inovovat současná řešení.

Cloudové služby Azure kromě toho Spořitelna od Microsoftu využívá pro vývoj a provoz některých aplikací, například těch ke zvýšení finanční gramotnosti či interní agendy a dále pro procesy napomáhající optimalizaci provozu - tedy rychlejí, levnější a snadnější vytváření softwarových prototypů pro různé nápady a jejich další vývoj.

“Jsou za tím tři roky soustavné práce a nabírání zkušeností, dále míříme do oblasti umělé inteligence a když se platforma bude dál rozvíjet, budeme pro to poskytovat další funkcionality,” upřesňuje Jakub Vencl.

Podobný model spolupráce je funkční i při vymýšlení služby pro korporátní klienty. Služba České spořitelny nazvaná Business 360, digitální platforma pro korporátní klienty, na které oba týmy pracují několik měsíců, je v jejich pojetí něco jako online tržiště. “Jde o bezpečný prostor, který my poskytujeme a naši partneři se v něm mohou potkávat, nabízet službya vzájemně je využívat, a to po přihlášení jen do jednoho systému,” říká Stanislav Gálik.

Další prostor pro spolupráci, a to nejen pro Spořitelnu, je možné najít při takzvaném homomorfním šifrování. To umožňuje provádět výpočty nad zašifrovanými daty bez narušení jejich důvěrnosti. Data zůstávají bezpečná a splňují přitom všechny podmínky ochrany osobních údajů.

Obě firmy hovoří také o technologii blockchain. Ta urychluje platební styk, převody a zúčtování. Kromě toho poskytuje v době digitálních plateb větší bezpečnost a snižuje prostor pro zneužití dat. Nižší náklady mohou přinést odhadované úspory v řádu mnoha miliard dolarů díky rychlejšímu odbavování transakcí a jednodušším procesům. Zároveň blockchain rozšiřuje prostor pro zásadní inovace při vytváření nových produktů pro zákazníky.

Event Fintech revoluce - anketa

Tlak na transformaci ve finančních službách je v poslední době zvláště silný. Digitální platby, internetové bankovnictví a mobilní transakce nabízejí možnost objevovat, jak lidé řídí své peníze a platí za zboží či služby nebo z druhé strany, jak banky slouží svým zákazníkům. Za vším stojí také rychlý růst mobilních plateb: jejich objem se jen ve Spojených státech v roce 2017 přibližně trojnásobil na 27 miliard dolarů.

Finanční instituce na vysoce konkurenčním trhu musí čelit ale také vstupu menších, zato dynamičtějších společností. Pro banky se tak stává nutností elektronizace veškerých činností. Například obsluha zákazníka prostřednictvím mobilního bankovnictví stojí banku jen 10 centů oproti čtyřem dolarům, kolik vyjde návštěva bankovní pobočky.