Chatbot nebo HR manager? Proklepnou si vás ještě před pohovorem | e15.cz

Od aerolinek po pivovary. Virtuální personalisté pronikají do všech oborů

Chatboti hledají zaměstnance i pro aerolinky LufthansaAutor: profimedia.cz

Nezaměstnanost v Česku se poslední roky drží kolem historických minim a už prakticky nemá kam klesat. Zaměstnavatelé tak musí hledat nové způsoby, jak oslovit zájemce o práci. Stále častěji tak sahají po chatbotech – virtuálních personalistech, kteří prověří uchazeče ještě předtím, než si je vezmou na starosti lidští recruiteři.

První personální agenturou v Česku, která systematicky nasadila chatboty při hledání pracovníků, byla Grafton Recruitment ze skupiny Gi Group. Firma hledala zaměstnance pro pražské luxusní butiky značek jako Louis Vuitton, Jimmy Choo a Gucci. Chatbot dokázal během dvou a půl minuty zjistit, zda má uchazeč zkušenosti s prodejem módy a jaké jsou jeho jazykové schopnosti. Na pohovor s personalistou pak pozval jen vhodné zájemce. Za dva týdny komunikační roboti „mluvili“ s více než třemi stovkami lidí, ze kterých vybrala 85 zájemců. Náborář by stejnou prací strávil desítky hodin.

„Grafton je naším zatím nejnáročnějším klientem. Hledá různé typy pracovníků pro různé firmy. Správná volba chatbota a formy komunikace je v tomto případě zásadní,“ říká Jiří Janků, spoluzakladatel agentury FeedYou, která chatboty pro Grafton Recruitment vyvinula s využitím cloudové služby Microsoft Azure.

Vzhledem k situaci na trhu práce chatboty využívá stále více firem, a to nejen z řad specializovaných agentur. Pracovníky prostřednictvím nového komunikačních kanálů hledají i koncoví zaměstnavatelé. „Trh práce je dnes v takovém stavu, že personalisté oslovují hlavně takzvané pasivní kandidáty. Tedy takové, kteří sice aktivně neuvažují o tom, že změní práci, ale jsou této možnosti otevření. To je pro recruitera časově velmi náročná práce s poměrně malou mírou úspěšnosti.  Chatbot mu dokáže v takové situaci pomoct oslovit více možných zájemců a vyloučit ty, kteří se pro danou práci zjevně nehodí,“ popisuje Jiří Janků.

Příkladem může být náborová kampaň libereckého závodu výrobce brzdových systému Knorr-Bremse, která se stala vítězem loňského ročníku soutěže efektivity digitálních projektů IEA. Za dva měsíce chatbot prověřil desítky uchazečů a pomohl zaměstnat 32 lidí. Virtuální personalisty využívají i například Plzeňský Prazdroj pro svůj velkopopovický pivovar nebo energetický obr ČEZ.

Jako bonus pomáhá technologie chatbotů firmám mapovat trh práce. Kandidáti chatbotovi sdělují i své postřehy k nabízené pozici, což zaměstnavateli poskytuje cennou zpětnou vazbu, kterou by jinak nezískal.

Netvářit se jako člověk

Aerolinky Lufthansa nedávno do svého callcentra v Brně přijaly novou konzultantku. Jmenuje se Irina, kromě češtiny zvládá plynně i angličtinu a několik dalších jazyků. Každý den, lépe řečeno celý den, odpovídá zájemcům o práci na jejich dotazy a prověřuje jejich jazykové znalosti. Je tak schopná, že zvládá komunikovat i s několika uchazeči najednou. Přirozeně – Irina není člověk.  FeedYou, které pro Lufthansu chatbota vyvíjelo, mu pouze dalo jméno a lidskou tvář.

Jakási humanizace chatbotů je stále častější praxí. Pomáhá totiž navodit přirozenější pocit z komunikace. Nic se ale nemá přehánět. „Personalizace komunikace je předním trendem odvětví. Doporučujeme ale vždy přiznat, že se jedná o komunikaci s botem a nesnažit se uživatele mystifikovat,“ upozorňuje Karolína Brániková za společnosti mluvii, která se na chatboty také specializuje.

Komunikační roboti jsou totiž naprogramovaní tak, aby zvládali odpovídat na časté otázky. Nečekané reakce lidského partnera v diskuzi ji mohou dostat do úzkých. „Pokud se může člověk v komunikaci s chatbotem ptát na cokoliv, tak i sebelepší technologie selhává, protože je trénovaná na určité téma. A výzkumy ukazují, že pokud se chatbot svým odpověďmi trefí v méně než 80 procentech případů, stává se komunikace pro uživatele frustrující,“ vysvětluje Jiří Janků. „Když člověku na začátku řeknete, že se baví s chatbotem, tak pro něj komunikace s virtuálním asistentem nepředstavuje problém,“ dodává. Pro případ nouze také mívá umělá inteligence v záloze lidského personalistu.

Chatbot nespasí, ale pomůže

Ačkoliv mají z pohledu personalistů i uchazečů o práci chatboti řadu výhod, podle odborníků je nelze považovat za univerzální řešení. „Jsou lidé, kteří jsou vyloženě odpůrci takového způsobu komunikace. Proto jim nabízíme i další možnosti – jít na web, zavolat operátorovi, nechat vzkaz…,“ vysvětluje Jiří Janků.

Přesto se dnes velcí zaměstnavatelé, kteří chatboty nevyužívají, připravují o část zájemců o práci. Podle zkušenosti mluvii chat s umělou inteligenci při prvotním kontaktu preferuje asi desetina uchazečů. Průzkumy také ukazují, že lidé na webu, kde se jim věnuje chatbot, stráví více času a spíše se odnesou informaci, pro kterou si přišli. Chatboti navíc zvládají lépe oslovit i mobilní uživatele, pro které může být procházení tradičního webu příliš složité.

„Chatbot je takový pošťák. Je to další komunikační kanál vedle sociálních sítí, telefonu nebo reklamy,“ popisuje Jiří Janků z FeedYou. „Občas se setkáváme s přístupem, že firmy nasazují chatboty ve chvíli, kdy ostatní metody selžou, a čekají zázraky,“ říká Jiří Janků. Schopnosti umělé inteligence ale nejlépe vyniknou ve chvíli, kdy slouží jako pomocný nástroj personalistů, ne jejich nástupce, dodává spoluzakladatel FeedYou.

„Pohled, že chatbot nahradí recruitera, je správný pouze tehdy, pokud se bavíme o činnostech, které toho recruitera stejně nebaví. Tedy různé vyplňování dotazníků a podobně,“ uzavírá Jiří Janků. Specialisté na lidské zdroje se tak o práci bát nemusejí.