Systém ChargeUp má pomoci rozšířit elektromobilitu v Česku | e15.cz

S budováním sítě nabíječek elektromobilů pomohou dealeři aut

Podle odhadů odborníků bude v roce 2025 po českých silnicích jezdit kolem 100 000 elektromobilů. Aby to ale vůbec bylo možné, je třeba urychleně dobudovat potřebnou infrastrukturu. Využívají se k tomu nejmodernější technologie, v případě dobíjecích stanic například řešení ChargeUp.

„Jednak není síť nabíjecích stanic zatím v České republice dostatečně rozvinutá a je také zcela nutné, aby prodejci aut budovali nabíječky ve svých areálech, servisech a prodejnách. Jinak nebudou moci elektroauta prodávat,“ říká František Louda, konzultant implementace řešení elektromobility ve firmě Havex Group. Ta reprezentuje síť osmi dealerství s několika značkami automobilů. V případě dobíjecích stanic společnost využívá řešení ChargeUp z dílny technologické společnosti Unicorn.

„Všechny areály Havexu už jsou vybaveny smart nabíječkami, které dokáží pomocí ChargeUpu komunikovat po datové síti, mají v sobě elektroměr, mají čtečku karet a my je můžeme z jednoho místa řídit a kontrolovat. ChargeUp dohlíží na nabíjecí stanice, s jeho pomocí vidíme, zda jsou online, zda nenastal nějaký výpadek, máme také absolutní přehled o tom, jaké transakce na každé nabíjecí stanici proběhly. Aplikace také pomáhá řidičům najít a vybrat volnou stanici v okamžiku, kdy potřebují nabít své elektrické auto,“ vysvětluje František Louda.

„Protože očekáváme v případě elektromobility v příštích letech velmi bouřlivý rozvoj, ChargeUp je v případě nabíjení elektromobilů vlastně způsob přemýšlení o krok až dva napřed,“ dodává Louda.

ChargeUp je komplexní softwarové řešení, které umožňuje vzdáleně spravovat a řídit dobíjecí stanice a zpoplatnit dobíjení na bázi bezhotovostní platby pro veřejnost. Řešení je provozováno na cloudové platformě Microsoft Azure, která umožňuje sběr velkých objemů dat, jejich rychlé vyhodnocování a pružné navyšování či snižování kapacity podle skutečné potřeby ze strany uživatelů, což je v oblasti elektromobility, která nejen v ČR dynamicky roste, naprosto nezbytné.

„V Česku fungují stovky dealerství různých značek, které jsou v současnosti v různé fázi příprav na nástup elektromobility. Až je dokončí, budou nejen vybaveny dobíjecí infrastrukturou pro vlastní potřebu, ale zároveň vytvoří významnou síť veřejných a částečně veřejných dobíjecích stanic,“ říká k současné situaci Ondřej Synek, obchodní ředitel produkčního streamu Unicorn Systems.

Právě dobíjecí stanice Havex Group jsou určeny pro veřejnost a dobít elektromobil si u nich mohou jak zákazníci, tak elektromobilisté, kteří pouze projíždějí kolem. Podobné služby, jak se zdá, bude třeba nabízet čím dál víc.

„Vím, že někteří lidé elektromobilitu kritizují pro její nákladnost a zatím nedostatečnou infrastrukturu. V blízké budoucnosti se jí ale nebudeme moci vyhnout. Elektroauta by se měla začít používat v podstatě stejně jako mobily. Musíme k nim proto zcela změnit přístup, až pak budeme moci v tomto řešení pokročit o hodně dál,“ míní František Louda z Havex Group. Elektromobily podle něj mohou také vyvažovat vyšší odběr elektřiny přes den a nižší přes noc. „Nutí nás také rozvíjet energetické ekosystémy. Můžeme si třeba natankovat auto sami svoji vlastní výrobou, když máme na domě panely na sluneční elektřinu. To je velmi lákavé pro budoucnost, vždyť slunce je bezedná studnice energie,“ říká k plánům na elektromobilitu i dobudování sítě nabíjecích stanic František Louda.

Elektromobilita se podle Loudy nakonec v České republice uchytí daleko dříve, než si většina lidí dnes myslí. „Zásadně se rozvine už do pěti let a stane se zcela legitimní variantou či alternativou k automobilům se spalovacím motorem.“

 

Autor: Viliam Buchert, spolupracovník redakce