Tahle pračka se zákazníkovi líbí, rozpozná počítač | E15.cz

Tahle pračka se zákazníkovi líbí, rozpozná počítač

Za relativně suchým označením „kognitivní služby“ se skrývá vývoj umělé inteligence se zajímavým využitím i v maloobchodu. Zjednodušeně řečeno jde o to, že počítač se učí podobným poznávacím schopnostem, jaké má člověk. Vidět, slyšet, interpretovat lidskou komunikaci a vyvozovat z toho nějaký závěr.

Praktické využití v obchodě může vypadat třeba takhle. Zákazník vejde do obchodu a přistoupí k vystavenému zboží, řekněme pračce. Kamerka umístěná nad zbožím zaznamená, kam zákazník v obchodu zamířil i jak dlouho u kterého výrobku stál. Data odešle do cloudového centra, kde systém vyhodnotí překvapivě přesně, o jakého zákazníka jde, a dokonce v jaké je náladě.

„Umí rozpoznat podle obličeje nejen to, zda jde o ženu nebo muže, ale relativně velmi přesně pozná i věk člověka, a podle toho mu nabídne vhodný produkt. Porovnává jeho tvář s datovým modelem vytrénovaným nad obrovským množstvím různorodých portrétů,“ vysvětluje Michal Horáček ze společnosti Microsoft, která řešení umělé inteligence nabízí.


Čtěte další příběhy o budoucnosti byznysu >>>


Dokáže rozpoznat také emoce zákazníka a prostřednictvím personálu prodejny správně reagovat v situacích, které by třeba jindy nepostřehli. Další formou využití kognitivních služeb jsou boti, kteří dokážou vést běžné konverzace se zákazníkem podobně, jako by reagovali živí pracovníci help linky. Ti se díky tomu mohou více věnovat složitějším dotazům nebo specifickým situacím.

Microsoft přidal minulý měsíc na svůj Azure Portal k volnému vyzkoušení tři kognitivní aplikace, které mohou vývojáři použít pro tvorbu svých programů. Mezi mnoha dalšími je to například služba Face API rozpoznávající lidské tváře, prostřednictvím Content Moderatoru dokáže počítač chytře třídit videa, fotky nebo texty a Computer Vision API slouží k přesné identifikaci objektů na fotografiích.

Autor: Tomáš Stingl