Všeobecná fakultní nemocnice zavádí zdravotnictví pro 21. století | E15.cz

Všeobecná fakultní nemocnice zavádí zdravotnictví pro 21. století

Ilustrační fotoAutor: profimedia
Pro pacienta lepší servis. Pro nemocnici nižší náklady. Pro lékaře pohodlnější práce a rychlý přístup k potřebným informacím. To patří k výhodám, které může přinést nemocnici digitalizace dat a využití cloudových platforem. V určitém smyslu vzorovým projektem je v České republice Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN), která prošla v poslední době výraznou modernizací. Chce se stát „nemocnicí pro 21. století“.

Jeden z největších zdravotnických komplexů v zemi, který denně ošetří na tisíc pacientů, přešel v poslední době kompletně na cloudovou platformu. Jejím prostřednictvím je nyní v nemocnici datově propojeno více než šest a půl tisíce uživatelů. Digitalizace trvala pouhých šest měsíců.

Cloudová služba vyjde na poloviční náklady

Systém komunikaci zjednodušil a zefektivnil. Pro nemocnici přinesl i snížení průběžných nákladů. „Porovnal jsem si, kolik by nás stálo koupit si samostatně potřebné licence na jednotlivé služby na tři roky ve srovnání s pořízením komplexního balíku cloudových služeb. Vyšlo mi, že cloud nás vyjde přibližně na polovinu. Navíc se v rámci cloudového balíku dostaneme ke službám, které jinak vůbec nejsou samostatně k mání,“ uvádí Vlastimil Černý, náměstek VFN pro informatiku.

Nemocnice mimo jiné získala k dispozici nesrovnatelně větší prostor pro data. V cloudu Microsoft Azure má robustní rámec pro objem dat až 20 tisíc terabajtů. Podle Rostislava Babaríka, manažera společnosti Microsoft pro oblast zdravotnictví, si nemůže žádná nemocnice podobný prostor a výpočetní výkon, jaký nabízí cloud, sama zajistit. „Navíc velký výkon potřebuje nárazově na určitý úkol třeba jen na půl hodiny. Na tolik si ho nemocnice pronajme a víc neplatí,“ vysvětluje Rostislav Babarík.

Lepší servis pro pacienta…

Nový režim fungování má výhody pro pacienta. Pokud musí kvůli vyšetření obcházet vícero oddělení, lékaři různých specializací si mohou přes systém vyvolat například sken pacientova zranění nebo jiné údaje. Není tedy třeba postaru přenášet obálku s rentgenem nebo posílat papírovou dokumentaci potrubní poštou. Přitom Všeobecná fakultní nemocnice jako jedna z největších zdravotnických institucí v České republice obývá mnoho budov. „Byla dokončena digitalizace a VFN tak pracuje v bezfilmovém provozu. Systémem ePACS je možné posílat obrazy vyšetření do nejdůležitějších nemocnic v České republice,“ uvádí radiodiagnostická klinika VFN.

… i pro lékaře

Medikům i dalšímu personálu nemocnice přineslo „sjednocení“ roztříštěného systému do ucelené cloudové stáje přehlednost a rychlost. „Všechno je na jednom místě. Vždycky jsme si někde něco uložili a pak jsme to museli přenášet, zatímco ten současný systém umožňuje, abychom z kteréhokoli místa vstoupili do těchto našich aplikací,“ vysvětluje profesor Vladimír Tesař, přednosta Kliniky nefrologie 1. LF UK a VFN.

„Jde o takzvaný hybridní model – nějaká data mají uložena u sebe, něco v cloudu. Podstatné je, že lékař vůbec nepozná rozdíl, odkud zrovna data vyvolává, a má je ihned k dispozici,“ říká Rostislav Babarík. Lékař si tedy například od systému vyžádá v počítači rentgenový snímek pacientových plic, které pořídilo sousední oddělení nemocnice. Snímek se zobrazí v krátkém čase, ať byl uložen na lokálním datovém úložišti, nebo ve vzdáleném cloudu. To lékař vůbec neřeší.

Posbírat „zastrkaná“ data

Dalším přínosem přechodu na jednotnou cloudovou platformu je to, že nemocnice mohla „sesypat“ nesourodé údaje v různých formátech do jednoho systému. Má přes 180 terabytů dat, ale dříve neměla sofistikované nástroje k jejich analýze. Za pomoci aplikace Microsoft Power BI, která dokáže směs různorodých dat vyhodnocovat do souhrnného zjištění a výsledek vizualizovat, nyní nemocnice získává i nečekané poznatky.

„Dostala souhrn a korelaci informací, které byly v nemocnici různě „zastrkány“. Teď jim vyšly různé zajímavé výsledky. Mohou sledovat pacienta od jeho příjmu až po propuštění. Jak dlouho byl na příjmu ošetřován, kdo jej ošetřoval, s jakým výsledkem, co bylo s pacientem dál – zda byl poslán na další vyšetření, hospitalizován nebo propuštěn. Nad těmito daty se dají dělat zajímavé analýzy o nevytíženosti některých lékařů či zase naopak přetíženosti. Také nemocnice zjistí, v jakou dobu je potřeba posílit určité úseky. Dříve neměla tato data na „jedné hromadě“, aby se dala jednoduše použit pro optimalizaci řízení,“ uvádí příklad Rostislav Babarík.

Přihlášení přes otisky prstů

Další plus v digitalizaci a přechodu na cloud nemocnice vnímá v bezpečnosti. Tím se zároveň připravuje na květen 2018, kdy začne platit evropská legislativa GDPR o ochraně osobních údajů. „Právě zdravotnictví bývá únikem citlivých údajů nejvíce ohroženo, osobní informace z oblasti zdraví jsou hodně dobře obchodovatelné,“ připomíná Babarík.

V prostředí cloudu získala nemocnice profesionální ochranu dat. Navíc se omezila praxe, kdy si lékaři data ukládali individuálně s někdy nedostatečnou mírou zabezpečení. Nyní nemocnice testuje využití systému Windows Hello, které k ověření identity uživatele využívá biometrických prvků – přes otisky prstů po skenování oční sítnice. VFN testuje také automatické zamykání počítače, pokud uživatel odejde se svým telefonem.

Vedle toho bezpečnost přístupu uživatelů k datům zajišťují ověřovací metody, jako jsou kontrolní textové zprávy na mobilní telefon, ověření přes e-mail, hlasové zavolání nebo mobilní aplikace. V případě krádeže lze citlivá data dálkově vymazat.

Digitalizace i v účetnictví

Všeobecná fakultní nemocnice díky modernizaci získala od České asociace manažerů informačních technologií cenu „Finalista soutěže IT projekt roku 2016“. V přechodu na zdravotnictví pro 21. století chce pokračovat i v sezoně 2018.

„Příští rok bychom například rádi dostali kompletně do elektronické podoby naše účetnictví. Také chceme využít financování z evropských fondů k zavádění nemocničního informačního systému, což je pro nás naprosto klíčová věc,“ říká náměstek pro informatiku Vlastimil Černý.