Blízkovýchodní burzy prudce klesly, završily globální propad | E15.cz

Blízkovýchodní burzy prudce klesly, završily globální propad

Blízkovýchodní burzy prudce klesly, završily globální propad
Dubaj, Spojené arabské emiráty
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: francisco dominguez; Flickr.com

ČTK

Akciové trhy zemí Blízkého východu prudce klesly a završily tím nejhorší týden pro světové burzy v tomto roce. Burzy v regionu sráží zejména pokles cen ropy a stejně jako jinde na ně působí i obavy z vlivu hospodářského útlumu v Číně na světovou ekonomiku.

Akciový index Dubaje klesl dnes o sedm procent a utrpěl nejhlubší pokles od loňského prosince. Index saúdskoarabského trhu se propadl o více než šest procent a reagoval tím mimo jiné na zhoršení saúdského ratingového výhledu agenturou Fitch. Od dubnového vrcholu ztrácí už 24 procent. Prudce klesly také burzy v Egyptě, Izraeli, Kataru a Abů Zabí.

Světové burzy zažily v pátek a za celý týden nejvýraznější ztráty letošního roku. Dopadla na ně zvláště zpráva, podle níž aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu klesla tento měsíc nejprudším tempem za šest a půl roku. To mezi investory prohloubilo obavy z dalšího zpomalování růstu druhé největší světové ekonomiky, které může mít negativní dopad na zbytek světa.

Vývoj akciového indexu Dubaje za poslední rok:

Akciový index DubajAkciový index DubajAutor: bloomberg

V pátek hlavní americké akciové indexy klesly o více než tři procenta a za celý týden oslabily o téměř šest procent, nejvíce za čtyři roky. Západoevropský index FTSEurofirst 300 se za týden propadl o téměř sedm procent.

V arabských ropných zemích dominují obavy z nízkých cen ropy. Americká ropa WTI na konci týdne sestoupila poprvé od globální krize roku 2009 pod 40 dolarů za barel. Může za to hlavně přetlak nabídky na světovém trhu po prudkém vzestupu americké produkce břidlicové ropy. K přebytku dodávek přispívá ropný kartel OPEC v čele s bohatými arabskými zeměmi, který se rozhodl, že bude udržovat vysokou produkci, aby si zachoval podíl na trhu.

Nálada na blízkovýchodních burzách se zhoršila i kvůli tomu, že Fitch v pátek zhoršila výhled úvěrového ratingu Saúdské Arábie na „negativní“ a odůvodnila to tlakem nízkých cen ropy na veřejné finance země. Dala tím najevo, že by mohla snížit i samu úvěrovou známku, kterou má země na vysoké úrovni AA.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!