Ceny ropy spadly ke 37 dolarům, jsou nejníže za téměř 11 let | E15.cz

Ceny ropy spadly ke 37 dolarům, jsou nejníže za téměř 11 let

Ceny ropy spadly ke 37 dolarům, jsou nejníže za téměř 11 let
Ropa, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

ČTK

Světové ceny ropy dnes obnovily pokles a dostaly se na zhruba 37 dolarů za barel, což je v blízkosti nejnižší hodnoty za 11 let. Dolů je znovu tlačí nadměrná nabídka suroviny na trhu. Ta vedla k tomu, že od poloviny loňského roku spadly ceny ropy na světových trzích o více než polovinu.

Severomořská ropa Brent se dnes kolem 16:10 středoevropského času pohybovala kolem 36,70 amerického dolaru za barel a proti předchozí závěrečné ceně ztrácela 3,1 procenta. Minulý týden přitom cena Brentu poprvé od poloviny roku 2004 sestoupila pod 36 dolarů za barel. Americká lehká ropa WTI dnes ve stejnou dobu ztrácela asi 3,2 procenta na zhruba 36,90 amerického dolaru.

„Očekáváme, že obě ceny v příštím roce porostou,“ uvedl podle agentury Reuters analytik společnosti Commerzbank Eugen Weinberg. Krátkodobý pokles cen ale podle něj vzhledem k přetrvávající vysoké nabídce či pesimistické náladě nelze vyloučit.

Údaje Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nasvědčují tomu, že převis nabídky této strategické suroviny představuje zhruba dva miliony barelů denně, což odpovídá více než dvěma procentům světové poptávky. Předpokládá se, že na počátku příštího roku bude nadměrná nabídka přetrvávat.

Dnešní data přitom naznačila, že další stimulace poptávky kvůli nízkým cenám ropy by mohla být jen omezená. V Japonsku klesl v listopadu prodej ropných produktů na minimum za 46 let. V Evropě podle zprávy společnosti JBC Energy poptávka po těchto produktech v říjnu meziročně klesla, což se letos stalo vůbec poprvé.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!