Nadbytek ropy bude na trzích i příští rok, tvrdí agentura pro energii | E15.cz

Nadbytek ropy bude na trzích i příští rok, tvrdí agentura pro energii

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Javier Blas via Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přetlak nabídky ropy na světových trzích potrvá i v příštím roce. Růst poptávky po ropě totiž zpomaluje z pětiletého maxima. Klíčové státy ropného kartelu OPEC přitom nadále těží téměř rekordní množství této strategické suroviny. V pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

IEA nyní odhaduje, že světová poptávka po ropě příští rok stoupne o 1,21 milionu barelů denně. Oproti zářijové zprávě tak snížila odhad růstu o 150 tisíc denních barelů. Organizace upozornila rovněž na předpokládaný příchod další íránské ropy na trhy v případě, že budou zmírněny mezinárodní sankce uvalené na Írán kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu.

„Očekávané zřetelné zpomalení růstu poptávky v příštím roce a předjímaný příchod dalších íránských barelů… budou v roce 2016 pravděpodobně udržovat trh přezásobený,“ uvedla organizace se sídlem v Paříži.

Cena surové ropy

Graphical visualization of Crude Oil

Přílišná nabídky ropy na světových trzích způsobila, že ceny ropy klesly na zhruba 50 dolarů za barel a jsou na zhruba poloviční úrovni než loni v červnu. Přetlak nabídky zároveň vedl ke snížení předpokládaných dodávek ze zemí mimo OPEC jako jsou Spojené státy. IEA nyní odhaduje, že celková produkce v nečlenských zemích OPEC letos klesne o téměř 0,5 milionu denních barelů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah