Podpora rublu už Moskvu stála přes 70 miliard dolarů | E15.cz

Podpora rublu už Moskvu stála přes 70 miliard dolarů

Tisk rublů v moskevské tiskárně Goznak
Tisk rublů v moskevské tiskárně Goznak
• 
ZDROJ: CC-BY-SA 3.0: Iliya Pitalev - Ria Novosti Archive

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruská centrální banka minulý týden vynaložila na podporu kurzu domácí měny více než 4,5 miliardy dolarů (přes 100 miliard korun). Celkový objem intervencí centrální banky na devizovém trhu tak od začátku letošního roku překročil 70 miliard dolarů (zhruba dva biliony korun).

Rubl již v letošním roce navzdory intervencím oslabil k dolaru o zhruba 40 procent. Ruská měna se spolu s tamní ekonomikou dostala pod značný tlak v důsledku ukrajinské krize a klesajících cen ropy.

Světová banka předpověděla, že hrubý domácí produkt Ruska v příštím roce pravděpodobně klesne o 0,7 procenta. Varovala, že v případě poklesu průměrné ceny ropy na 70 dolarů za barel by mohl hospodářský propad dosáhnout 1,5 procenta.

Analytik Tom Levinson ze společnosti Sberbank odhadl, že v pondělí centrální banka na podporu rublu vynaložila dalších 300 milionů dolarů. Banka zveřejňuje údaje o intervencích s dvoudenním zpožděním.

Vývoj kurzu rublu k dolaru

Centrální banka podporuje domácí měnu rovněž zvyšováním úroků. V letošním roce stoupla její hlavní úrokové sazba již čtyřikrát. Naposledy ji banka zvýšila v říjnu, a to o 1,5 procentního bodu na 9,5 procenta. Podle agentury Reuters roste očekávání, že na čtvrtečním zasedání přistoupí banka k dalšímu zvýšení úroků.

Centrální banka minulý týden intervenovala na devizovém trhu poprvé od 10. listopadu, kdy oznámila, že přestává stanovovat fluktuační pásmo pro pohyb kurzu rublu a umožní mu volný pohyb.

Stabilita měny patřila k hlavním úspěchům Putinovy vlády. Letošní propad rublu ale oživuje vzpomínky na měnovou krizi roku 1998. Rok před Putinovým nástupem k moci tehdy pád rublu vedl k uzavírání bank a ztrátě úspor obyvatelstva.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah