Pražská burza a index PX. Jak si vedou akcie na domácím parketu | e15.cz

Pražská burza dnes téměř smazala ztráty z uplynulých tří dnů. Rostly akcie ČEZ

Burzovní palác, sídlo pražské burzy
Burzovní palác, sídlo pražské burzy
• 
ZDROJ: E15 Dominik Kučera

vaj, E15.cz, swp, ČTK, lig

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
5

Uvolněná politika centrálních bank přispěla k výraznému nadhodnocení předních amerických indexů. Část investorů se proto raději rozhodla vyhledávat příležitosti na tuzemském parketu. Aktuální vývoj indexu PX nabízí automaticky aktualizovaná infografika. Každý obchodní den po jeho skončení shrnuje roboticky generovaná zpráva.

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza během dneška téměř smazala ztráty z předchozích tří dnů. Index PX vzrostl o 0,57 procenta na 1315,21 bodu. Více než 2,5 procenta přidaly akcie energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy a komentářů analytiků. Česká koruna dnes dále oslabila k euru, vůči dolaru naopak zpevnila.

"Po třech dnech, kdy pražská burza jen ztrácela, přišel první růst. Index PX dnes poprvé v tomto týdnu posílil," uvedl analytik Komerční banky Bohumil Trampota. Index PX těžil především z nárůstu akcií ČEZ, které se ziskem 2,56 procenta uzavřely na denním maximu 1040 korun, doplnil makléř Fio banky Josef Dudek.

Ze tří bankovních emisí posílily dvě. Erste Bank stoupla posedmé za sebou, dnes o 0,62 procenta na 749 korun, Moneta Money Bank si polepšila o 0,51 procenta na 79,50 koruny. Cenné papíry Komerční banky naproti tomu oslabily o 0,37 procenta na 670,50 koruny.

Akcie zbrojovky Colt CZ během dnes ztrácely téměř šest procent, většinu ztrát ale před závěrem smazaly. Zakončily proti středě níže o 2,69 procenta na 579 korunách. "Důvodem oslabení byla informace o prodeji akcií (téměř 600.000 kusů) bývalými vlastníky Coltu, kteří je měli v rámci vyrovnání tehdejší akvizice," podotkl Trampota.

Dolů se dnes vydaly také cenné papíry tabákové společnosti Philip Morris o 0,71 procenta na 16.720 korun. Podle Trampoty je za tím nárůst legálně importovaných cigaret z Polska vzhledem k vysokému rozdílu v ceně v obou zemích, což může snížit poptávku. Beze změny na 245 korunách zakončily akcie výrobce nápojů Kofola.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Autor: vaj, E15.cz, swp, ČTK, lig

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah