Pražská burza a index PX. Jak si vedou akcie na domácím parketu | E15.cz

Pražská burza opět posílila, nejrychleji rostly akcie ČEZ

Burzovní palác, sídlo pražské burzy
Burzovní palác, sídlo pražské burzy
• 
ZDROJ: E15 Dominik Kučera
vaj

vaj, E15.czPetr Šipula, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
5

Uvolněná politika centrálních bank přispěla k výraznému nadhodnocení předních amerických indexů. Část investorů se proto raději rozhodla vyhledávat příležitosti na tuzemském parketu. Aktuální vývoj indexu PX nabízí automaticky aktualizovaná infografika. Každý obchodní den po jeho skončení shrnuje roboticky generovaná zpráva.

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje ...

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu pošesté v řadě posílily. Index PX stoupl o 3,94 procenta na 1331 bodů. Nejrychleji rostly akcie skupiny ČEZ. Největší pokles naopak postihl akcie Photon Energy. Vyplývá to z internetových stránek burzy. V předchozím týdnu pražská burza přidala 0,8 procenta.

"Pražská burza v tomto týdnu pokračovala ve své spanilé jízdě, když index PX rostl již šestý týden v řadě a od začátku roku již připisuje více než desetiprocentní zisk. Index PX v uplynulém týdnu rostl během všech pěti obchodních seancí," uvedl makléř Wood & Company Vladimír Vávra.

V centru dění zůstávaly podle něj především akcie ČEZ, které pod vlivem spekulací o připravovaném vládním plánu k rozdělení společnosti v tomto týdnu posílily o 12,47 procenta na 920 Kč.

I další akcie na pražské burze v uplynulém týdnu rostly. Akcie Erste přidaly 2,79 procenta na 811,60 Kč, akcie Komerční banky 2,84 procenta na 725 Kč a akcie Monety 3,05 procenta na 81 Kč. Silnější skončily v týdnu i akcie Kofoly, a to o 0,8 procenta na 253 Kč.

Beze změny v mezitýdenním srovnání skončily akcie Colt na 575 Kč, akcie VIG na 584 Kč a akcie Pilulky na 750 Kč. Naopak nejvíce oslabily v uplynulém týdnu akcie Photon Energy, a to o 1,79 procenta na 66 Kč. Slabší skončily i akcie Philip Morris, které ztratily 0,95 procenta na 16.600 Kč.

Co se týče očekávaných událostí pro příští týden, investoři pravděpodobně budou podle Vávry i nadále bedlivě sledovat vývoj dění kolem společnosti ČEZ. Na makroekonomickém poli se mohou kurzotvornými impulzy stát úterní zveřejnění údaje o HDP za loňský 4. kvartál a čtvrteční zasedaní bankovní rady ČNB, dodal.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery