Řecké akcie po projevu Tsiprase prudce klesly. Dolů je táhl i horší rating | E15.cz

Řecké akcie po projevu Tsiprase prudce klesly. Dolů je táhl i horší rating

Řecké akcie po projevu Tsiprase prudce klesly. Dolů je táhl i horší rating
Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Řecké akcie odstartovaly pondělí prudkým poklesem a stahují dolů burzy v ostatních zemích Evropy. Investoři reagují na nedělní konfrontační prohlášení řeckého premiéra Alexise Tsiprase, které snížilo naděje na dohodu s jeho evropskými partnery. Pozici řeckých cenných papírů podkopalo také snížení řeckého ratingu.

Index aténské burzy ATG ztrácel dopoledne přes pět procent a index akcií řeckých bank se propadl o zhruba devět procent. Index západoevropských akcií FTSEurofirst 300 oslabil o 1,3 procenta.

Tsipras ve svém prvním velkém projevu v parlamentu označil mezinárodní záchranný program pro Řecko za chybu a potvrdil, že jeho země odmítá jeho prodloužení. Atény budou podle něj od mezinárodních věřitelů požadovat překlenovací úvěr, než dojednají nové podmínky řešení státního dluhu.

Tsipras rovněž prohlásil, že hodlá dodržet předvolební sliby, včetně bezplatného poskytování potravin a elektřiny „obětem úsporných opatření“. Odmítl také řadu dohodnutých reforem v čele s privatizací v situaci, kdy jeho kolegové v eurozóně kladli v bilaterálních jednáních s ním a členy jeho vlády důraz právě na reformy.

„Diskuse mezi Řeckem a jeho evropskými partnery se zřejmě tento týden zintenzivní. Víkendová vyjádření řecké vlády ale nevyvolávají dojem, že by se obě strany sbližovaly,“ řekl agentuře Reuters Philippe Gijsels z bruselské pobočky BNP Paribas Fortis.

Padající rating

Tlak na Řecko zesílil na konci týdne, kdy agentura Standard & Poor's snížila rating řeckých dlužních závazků hlouběji do spekulativního pásma. Konkurenční agentura Moody's poté převedla svůj rating Řecka do režimu pozorování s vyhlídkou na snížení.

V pondělí také výrazně klesaly ceny řeckých státních dluhopisů, a rostly tak výnosy, které od nich investoři požadují. Výnos tříleté obligace vzrostl až o 1,2 procentního bodu na 19,20 procenta.

Země eurozóny zatím nejeví příliš chuti vyjít vstříc požadavkům nové řecké vlády. „Šance na kompromis vypadají mizivě, což zvyšuje riziko, že Řecko do několika měsíců vyhlásí platební neschopnost a odejde z eurozóny,“ řekl Markus Huber z firmy Peregrine & Black.

Vladan Gallistl: Syriza tahá za hodně krátký konec

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!