Útok na akcie bank se nekonal, očekává se však nápor spekulantů | E15.cz

Útok na akcie bank se nekonal, očekává se však nápor spekulantů

Deutsche Bank
Deutsche Bank
• 
ZDROJ: ctk/AP

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finanční žraloci si v pátek vzali oddechový čas a nechali akciové trhy nadechnout. Problémy bank, které jsou poslední týdny největším akciovým otloukánkem, ale nezmizely a jejich akcie se tento týden musejí připravit na další nápor spekulantů, kteří chtějí na jejich pádu vydělat.

Deutsche Bank, jejíž akcie i přes páteční růst o 12 procent za posledních 12 měsíců přišly téměř o polovinu své hodnoty, je ve středu všeho dění. Někteří analytici u ní již dokonce hledali „Lehman Brothers“ moment, který by – podobně jako krach americké investiční banky – odstartoval další finanční krizi.

Náladu na trzích minulý týden vystihl autor knihy Černá labuť Nassim Taleb, když na Twitter napsal: „Neměl jsem o Deutsche Bank žádné obavy do té doby, než německý ministr financí uvedl, že o ni nemá žádné obavy.“ Banka se nyní snaží odkoupit vlastní dluhopisy, aby uklidnila trhy.

Největší potupu zažívá Credit Suisse, jejíž akcie od počátku roku oslabily o 36 procent a jsou nejníže za 27 let.

Ztráty evropských bank se od počátku roku – tedy za zhruba šest týdnů – pohybují okolo 30 procent. Největší potupu zažívá švýcarská Credit Suisse, jejíž akcie od počátku ledna oslabily o 36 procent a dostaly se nejníže za 27 let. Podobný pokles za sebou mají také akcie UniCreditu či Société Générale (matka tuzemské Komerční banky).

Analytici si lámou hlavu nad tím, proč se zrovna nyní staly bankovní tituly tak neoblíbenými u investorů. Agentura Bloomberg nabídla pět důvodů: záporné úrokové sazby, přílišné spoléhání se na centrální banky, ekonomické zpomalení, vysoký podíl nesplácených úvěrů z minulosti a fundamentální slabost ziskovosti.

Otazníky se vznášejí nad zdravím některých velkých bank na starém kontinentu osm let po krizi. „Trhy nyní brutálně trestají banky,“ uvedl pro Bloomberg Nikhil Srinivasan, investiční ředitel milánské Assicurazioni Generali. „Letošek bude náročný. Myslím, že tohle nebude krátký tunel – může to trvat nějakou dobu.“ Podle Johna Macka, bývalého ředitele Morgan Stanley, platí evropské finanční domy za to, že po krizi v letech 2008 a 2009 nenásledovaly své konkurenty, kteří navýšili kapitál a zaměřili svoji pozornost úžeji na vybrané segmenty trhu.

Vývoj akcií Deutsche Bank

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah