Další důvod pro americké zvýšení úrokových sazeb, HDP překonal očekávání | E15.cz

Další důvod pro americké zvýšení úrokových sazeb, HDP překonal očekávání

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY SA 2.0: Elvert Barnes via Flickr

ČTK

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila, rostla ale rychleji, než se původně odhadovalo. Růst hrubého domácího produktu (HDP) v celoročním přepočtu zvolnil na 2,1 procenta z jarního tempa 3,9 procenta. Dnešní zpřesněné údaje tamního ministerstva obchodu poskytují centrální bance (Fed) další důvod, proč by měla příští měsíc začít se zvyšováním úrokových sazeb.

Statistici před měsícem odhadovali růstové tempo na 1,5 procenta. K dnešnímu zvýšení odhadu přispělo mírnější omezování podnikatelských zásob, vyšší firemní investice, stejně jako investice do obytné výstavby. Spotřebitelské výdaje, které se na HDP podílejí asi dvěma třetinami, rostly nadále silným tempem 3,0 procenta, třebaže o něco pomaleji, než byl původní odhad 3,2 procenta.

„Domácí poptávka zůstává v americké ekonomice velmi silná. Pro Fed to je v jeho uvažování o dalším kroku v měnové politice určitě úleva,“ řekl agentuře AP ekonom společnosti Capital Markets Robert Kavcic. Většina analytiků po posledních vyjádřeních Fedu a příznivých údajích z trhu práce očekává, že měnový výbor banky přistoupí na zasedání v polovině prosince ke zvýšení základní úrokové sazby. Ta od konce roku 2008 zůstává na rekordním minimu těsně nad nulou.

Omezování podnikových zásob snížilo ve třetím čtvrtletí růstové tempo HDP o 0,6 procentního bodu. V prvním odhadu, zveřejněném na konci října, přitom statistici vypočítali negativní vliv zásob na 1,4 procentního bodu. O něco horší proti říjnovému odhadu byl naopak vliv zahraničního obchodu, jehož bilanci zhoršil slabší vývoz. Obchodní bilance snížila růst HDP o 0,2 procentního bodu.

Podnikatelské investice zpomalily růst na 3,4 procenta z tempa 5,2 procenta ve druhém čtvrtletí. Oslabil je pokračující hluboký propad investic do těžby ropy a plynu, který je odrazem poklesu světových cen surovin. Výsledek dnešní zprávy byl v souladu s očekáváním ekonomů, kterých se dotazovala agentura Reuters. Analytici předpokládají, že letní zpomalení hospodářského růstu bylo přechodné a že firmy v tomto čtvrtletí začnou opět zvyšovat zásoby.

V posledním letošním čtvrtletí čekají ekonomové zrychlení růstu na zhruba 2,5 procenta. Dopomohou k tomu zejména silné spotřebitelské výdaje, které podporuje zlepšování trhu práce. V říjnu zaměstnavatelé po letním útlumu vytvořili 271 tisíc nových míst, zatímco míra nezaměstnanosti klesla na sedmileté minimum pěti procent. V celém letošním roce by největší ekonomika světa měla růst o nejméně dvě procenta. Loni americká ekonomika rostla tempem 2,4 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.