Ministr Žák chce zavést vyšší mýtné ve špičkách | E15.cz

Ministr Žák chce zavést vyšší mýtné ve špičkách

Ministr Žák chce zavést vyšší mýtné ve špičkách
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Jan Šindelář

Nový ministr dopravy Zdeněk Žák hodlá osobním autům na dálnicích poskytnout větší prostor. K realizaci chce dotáhnout nápad, podle kterého by se v provozních špičkách zvýšily mýtné sazby pro nákladní vozy. Mimo špičky a hlavně v noci by se naopak mýtné snížilo.

„Ve špičce bude použití dálnice drahé, neboť v té době ji nejvíce potřebují řidiči osobních aut,“ řekl ministr deníku E15. Změna bude mít i další efekt. Podle ministra nahraje českým dopravcům, kteří se jí při plánování svých cest snáze přizpůsobí. Naopak nevítaná tranzitní doprava je prý o poznání méně pružná, špičkám se nevyhne, a zaplatí tak na mýtném více. „Stane se tak, aniž bychom porušili rovné podmínky na trhu,“ doplnil ministr.

Podle mluvčího českého mýtného systému Davida Šimoníka je taková změna možná, částečně už funguje v pátek odpoledne. Průměrná sazba, kterou sleduje Evropská komise, ale nesmí být vyšší než dnes.

Plán na hlubší rozlišení sazeb podle denní doby není na ministerstvu nový, z jeho realizace ale vždy sešlo. Před čtyřmi lety jej prosazoval jako náměstek ministra i Žák. Ten se nyní na ministerstvu pustil do zhmotnění dalších nápadů. Hned první den v úřadu obnovil preventivní kontroly přejezdů, které vykonává Drážní inspekce.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!