Moskva zvažuje další sankce. Mohou postihnout charterové aerolinky | E15.cz

Moskva zvažuje další sankce. Mohou postihnout charterové aerolinky

Ruské sankce namířené proti charterovým dopravcům by mohly postihnout například německé aerolinky TUIfly
Ruské sankce namířené proti charterovým dopravcům by mohly postihnout například německé aerolinky TUIfly
• 
ZDROJ: Aero Icarus, Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kromě uzavření sibiřských leteckých koridorů by ruské úřady mohly v reakci na sankce Evropské unie zakázat i charterové lety západních společností a uzavřít vzdušný prostor pro ukrajinská letadla. Napsala to státní agentura ITAR-TASS s odvoláním na anonymní zdroje obeznámené s rozhodováním o ruské reakci.

Ruské kroky mají být odpovědí na sankce uvalené Evropskou unií na leteckou společnost Dobroljot, která je dceřinou firmou státní společnosti Aeroflot. Zařazení na sankční seznam si firma vysloužila tím, že jako první začala provozovat spoje z Ruska na anektovaný Krym.

Ke zvážení odvetných kroků vyzval ruské úřady v úterý premiér Dmitrij Medveděv. List Vedomosti napsal, že Rusko by mohlo aerolinkám z EU omezit nebo zcela zakázat lety přes Sibiř.

Zákaz by pocítil i Aeroflot

Opatření by těmto aerolinkám zvýšilo náklady u letů do Asie. Zákaz by ovšem neměl dopady pouze na evropské letecké společnosti, jako je například Lufthansa, British Airways či Air France, ale i na samotný Aeroflot. Ten totiž od těchto aerolinek dostává za lety přes ruské území poplatky.

Podle zdroje agentury ITAR-TASS by ruské úřady kromě toho mohly zablokovat charterové lety pro osobní a nákladní dopravu společností, které využívají ruské koridory dočasně, mimo dlouhodobě sjednané smlouvy. Zastaveno by mohlo být i jednání Ruska se západoevropskými partnery o modernizaci sibiřských leteckých koridorů.

Dalším ruským protiopatřením by podle ruské agentury mohl být zákaz tranzitních přeletů přes ruské území, který by platil pro ukrajinské letecké společnosti. „Letová správa už o takovém opatření rozhoduje,“ uvedla agentura.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.