Očima E15: V Amsterdamu přepravuje zásilky speciální šlapací elektročtyřkolka | E15.cz

Očima E15: V Amsterdamu přepravuje zásilky speciální šlapací elektročtyřkolka

720p480p360p240p

Michal Nosek

Amsterdam je městem plavebních kanálů a úzkých uliček a přeprava zboží bývá velmi obtížná. Logistická firma DHL proto přišla se zajímavou novinkou. 

Globální logistický gigant do své přepravní flotily v Nizozemsku zařadil tzv. Cubicycle, tedy šlapací čtyřkolku s elektrickou podporou šlapání. „Je to přepravní čtyřkolka s odnímatelným přepravním boxem o velikosti metru krychlového,“ říká John Pearson, šéf DHL pro Evropu s tím, že klíčové výhody stroje jsou v tom, že neprodukuje žádné emise a může se pohybovat po silnicích i cyklostezkách.

Z pohledu dronu: Mall živě přenáší doručení zásilky

První čtyřkolka byla nasazena do provozu v nizozemském městě Almare a nyní jezdí i v Amsterdamu. Pohon funguje na principu kol v leže, řidič má šlapky před sebou a to umožňuje lepší akceleraci. Výhodou stroje je i malý poloměr otáčení. „Kontejner se zásilkami, který čtyřkolka převáží, má rozměry 80 x 120 x 100 cm, což odpovídá rozměrům standardní palety. Jde proto snadno integrovat do běžného přepravního procesu," dodává Pearson.

Šlapací čtyřkolka v akci

720p 480p 360p 240p
DHL představuje šlapací čtyřkolku

Ve srovnání s klasickými cyklokurýry poskutuje Cubicycle násobně vetší přepravní prostor. Do kontejneru může být naloženo až 125 kilogramů zboží a kurýr zvládne se zásikami odjezdit padesátikilometrový okruh.

Nejlepší zelené projekty desetiletí: soběstačná obec i vizionářská rodina z Ostravy

Program na ochranu životního prostředí ve společnosti Deutsche Post DHL berou velmi vážně. Vize GoGreen chce snížit emise vozidel logistického obra do roku 2020 o 30 procent proti výchozímu stavu z roku 2007. A plán se daří plnit. Skupina za osm let snížila emise CO2 o 19 milionů tun a ušetřila 6 miliard eur v nákladech za pohonné hmoty. Celkově již logistická skupina v Evropě provozuje přes 11 tisíc vozidel šetrných k životnímu prostředí, k tomu 26 tisíc kol, z nichž je devět tisíc elektrokol a elektrotříkolek.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!