Privatizace moskevských letišť: Na řadě je Vnukovo | E15.cz

Privatizace moskevských letišť: Na řadě je Vnukovo

Privatizace moskevských letišť: Na řadě je Vnukovo
Moskevské letiště Vnukovo často slouží pro lety státních návštěv
• 
ZDROJ: čtk

Anna Uljačenková

Ruská vláda schválila privatizaci mezinárodního letiště Vnukovo, jednoho z pěti hlavních letišť v Moskvě a přilehlé oblasti. Podle počtu cestujících je to ruská čtyřka. Privatizace by se měla uskutečnit do roku 2016.

Privatizací státem ovládaných podílů v akciových společnostech Letiště Vnukovo a Mezinárodní letiště Vnukovo je pověřena investiční společnost Renessans Broker. Zbytek akcií patří soukromým firmám Vnukovo Invest a Aviacionnoněftjanaja kompania, za nimiž stojí miliardáři Lev Kvetnoj a Vitalij Vancev.

Právě v jejich rukou by podle deníku Kommersant mělo Vnukovo po privatizaci skončit. Převod probíhá v rámci programu privatizace federálního majetku v letech 2014 až 2016. Loni v létě navíc prezident Vladimir Putin na zasedání o rozvoji moskevského leteckého uzlu rozhodl o slučování majetku kontrolovaného státem se soukromými strukturami, které na letištích působí. Vláda předpokládá, že se na každém moskevském letišti vytvoří řídicí společnost, která sloučí veškerý majetek letiště.

Spojená firma ve Vnukovu by podle ocenění společnosti Ernst & Young měla mít hodnotu 36,8 miliardy rublů, zhruba 22,3 miliardy korun. Stát by si v ní měl ponechat čtvrtinový podíl. Podobný krok vláda plánuje i na mezinárodním letišti Šeremeťjevo, kde už soukromí podílníci zahájili slučování. Skupuje je tam fond Arkadije Rotenberga a Aleksandra Ponomarenka.

Vládní letiště
Vnukovo přes šedesát let zajišťuje lety ruských státních představitelů a zahraničních činitelů při návštěvách Ruska. Díky rekonstrukci na začátku tisíciletí přibylo několik terminálů, byl rozšířen dráhový systém a přestavěno řídicí středisko. Předloni Vnukovem prošlo deset milionů lidí. Odhaduje se, že v blízké budoucnosti by jich mohlo být dvacet až 22 milionů.

Autor: Anna Uljačenková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!