Banka Creditas hned v prvním roce fungování vydělala 66 milionů | E15.cz

Banka Creditas hned v prvním roce fungování vydělala 66 milionů

Daniel Novák

Daniel Novák

Nejmladší česká banka loni rychle rostla. Dařilo se rovněž dalším menším bankovním institucím.

Vstup miliardáře Pavla Hubáčka do bankovního světa měl hned na začátku ve výsledku černá čísla. Jeho Banka Creditas za prvních dvanáct měsíců svého fungování, kterými byl rok 2017, vydělala v čistém 66 milionů korun. O rok dříve, tedy když byl Creditas ještě družstevní záložnou, vykázal ztrátu 18 milionů. Aktuální výsledky poskytla E15 Premium banka.

„V prvním roce jsme se soustředili na podporu znalosti značky, posilování úvěrové a kapitálové pozice a také na investice do IT a inovací,“ uvedl předseda představenstva Creditasu Vladimír Hořejší.

 

Počet klientů banky se za rok zdvojnásobil na 40 tisíc. Díky tomu vklady u banky vzrostly meziročně o 150 procent na více než 25 miliard korun. Celková bilanční suma vzrostla ve srovnání s předešlým obdobím ještě rychleji - o 170 procent na téměř 32 miliard korun.

Výnos z dolování bitcoinu uvadá, těžař kryptoměn jde ale na zisk jinak

Tempo růstu úvěrů už tak rychlé nebylo. Objem půjček poskytnutých Hubáčkovým peněžním ústavem se loni zvýšil o 41 procent na jedenáct miliard korun. Podíl nesplácených úvěrů byl 8,5 procenta. Celkové výnosy Banky Creditas dosáhly loni 740 milionů korun. Většinu z toho tvořily příjmy z úroků.

Od začátku letošního roku finančník Hubáček posílil vlastní kapitál banky o 830 milionů korun, takže v současnosti vlastní kapitál Creditasu převýšil 3 miliardy.

CEFC v Česku nevyšly investice za miliardy

„V letošním roce budeme nadále rozšiřovat síť poboček, chceme se soustředit na rychlejší růst na straně úvěrů a rozhodně budeme také pokračovat v zavádění technických novinek a vylepšení. V otevřeném bankovnictví a fintechu vidíme velký potenciál,“ dodal šéf představenstva Banky Creditas. 

Výsledky Banky Creditas za rok 2017

Ukazatel

2017

Meziroční změna (v %)

Bilanční suma

31,7 mld. Kč

170

Vklady

25,3 mld. Kč

150

Úvěry

11,3 mld. Kč

41

Pramen Banka Creditas

Loni rostly také další menší hráči na bankovním trhu. Nejvíce zvýšila zisk Fio banka, dařilo se také Air Bank ze skupiny PPF a české části Equa bank, která hlásí nejúspěšnější rok ve své historii. 

Výsledky malých bank za rok 2017

Banka

Zisk (meziroční růst v %)

Bilanční suma

Fio banka

423 milionů (238)

108 miliard

Air Bank

603 milionů (147)

98 miliard

Equa bank

232 milionů (167)

50 miliard

Pramen banky

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!