Bill Gates prozradil investiční strategii, díky níž letos vydělal 16 miliard dolarů

Bill Gates, zakladatel Microsoftu, dnes známý jako vlivný filantrop.

Bill Gates, zakladatel Microsoftu, dnes známý jako vlivný filantrop. Zdroj: CTK/AP/Michael Sohn

Melinda Gatesová a Bill Gates
Dřevní doby Gatesova (na snímku vravo) podnikání. Spolu s Paulem Allenem jsou zde zachyceni v době, kdy prodali programovací jazyk BASIC prvnímu zákazníkovi, společnosti MITS. Psal e rok 1975.
Na Microsoft už dnes Gates nemá prakticky žádný vliv. Není v exekutivních funkcích ve společnosti ani mu nepatří významný podíl akcií.
Obchodní řetězec Walmart je jednou z Gatesových investic.
Coca-Cola, ikonická nápojová značka je také jednou z Gatesových investic.
7
Fotogalerie

Zakladatel Microsoftu Bill Gates nadále bohatne. „Držíme se strategie mít 60 procent investic v akciích,“ uvedl druhý nejbohatší muž světa v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

„Nejsme v nějakém defenzivním postoji, že bychom drželi hotovost,“ prozradil dále Gates. O jeho osobní investice a to, aby se jeho jmění neztenčovalo, se stará tým kolem investičního šéfa Gatesova portfolia Michaela Larsona. Prozatím se osvědčuje sázka na akcie. Jejich šedesátiprocentní váha v případě Gatese výrazně převyšuje americký průměr - uvádí se, že americké domácnosti mají v akciích zhruba třetinu portftolia.

Gatesovy investice do firem skrze akcie jsou nicméně spíše defenzivní. Do jím budovaného Microsoftu investoval dříve dlouhodobě, postupně svůj podíl umenšoval a v současnosti drží méně než jedno procento firmy. Nyní drží Gates své akciové investice jinde. Polovinu z nich má vloženu do Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, drží také podíly Coca-Coly nebo strojírenské společnosti Caterpillar.

Podle odhadů Blombergu letos Gatesovo celkové jmění narostlo o 16 miliard dolarů na aktuálních 106 miliard dolarů (2,5 bilionu korun). To z něj činí druhého nejbohatšího muže planety. A je tak těsně v závěsu za zakladatelem Amazonu Jeffem Bezosem s odhadovaným majetkem ve výši 117 miliard dolarů (2,7 bilionu korun).  

Gates, který posledních pět let už v Microsoftu aktivně v žádné funkci nepůsobí, se v současnosti nejvíc věnuje charitě. Historicky prostřednictvím své nadace přispěl na různé dobročinné projekty sumou přes 35 miliard dolarů. 

V rozhovoru pro Bloomberg se dotkl také velmi citlivého a aktuálního tématu plánů na zdanění bohatých Američanů: „Sice pochybuji, že USA zavedou daň z bohatství, ale nebránil bych se tomu,“ poznamenal. „Přibližuje se tomu ovšem dědická daň, jsem zastáncem toho, aby se vrátila na 55 procent, kde byla před několika dekádami,“ dodal. O tom, jak má být koncipována daň z dědictví se nyní v USA vedou debaty, různé americké státy upravují tento institut různě.

Téma nerovnosti rozdělení bohatství pak řeší i před pár dny publikovaná zpráva Bill  & Melinda Gates Foundation s názvem Goalkeepers. Jako řešení zmiňuje větší investice do zdravotnictví, vzdělávání a rozvoje technologií.

Jaké akcie drží Bill Gates

° Berkshire Hathaway - 50,6 procenta akciového portfolia

° Waste Management - 10,8 procenta

° Canadian National Railway - 8 procent

° Caterpillar - 7,7 procenta

° Walmart - 6,5 procenta

° Ecolab - 4,4 procenta

° Crown Castle International - 3,5 procenta

° FedEx - 2,5 procenta

° United Parcel Service - 2,4 procenta portfolia

° Coca-Cola Femsa - 2 procenta portfolia

° další drobné akciové investice - 1,6 procenta portfolia

Data k 30. červnu podle monitoringu TIP Academy