Legitimní offshore transakce by nebyla tak hrozně složitá, říká expert k nové Babišově kauze

Andrej Babiš si v roce 2009 podle zveřejněných záznamů poslal přes daňové ráje téměř 400 milionů korun, za které pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře.

Andrej Babiš si v roce 2009 podle zveřejněných záznamů poslal přes daňové ráje téměř 400 milionů korun, za které pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře. Zdroj: Profimedia.cz

O podezřelých finančních transakcích stovek politiků a dalších osobností z více než devadesáti zemí informovalo v neděli v rámci projektu Pandora Papers  Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ). Jako nejvýznamnější postava z Česka vystupuje v kauze premiér Andrej Babiš, jak informoval web Investigace.cz. V případě legitimního využití offshorových firem by nebyl třeba tak složitý postup, vysvětluje exvyšetřovatel finanční kriminality, nyní konzultant pro boj s praním špinavých peněz Kamil Kouba.

Babiš si v roce 2009 podle záznamů poslal přes daňové ráje téměř 400 milionů korun, za které pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře. Premiér obvinění odmítl a sdělil, že jde o pokus o očernění jeho osoby a o ovlivnění nadcházejících parlamentních voleb.

O tom, že transakci uskutečnil, však svědčí několik dokumentů z offshorových firem, které ICIJ získalo. „Pokud potřebujete využít offshore pro jeden z  legitimních důvodů, nevytvoříte nic tak složitého,“ komentuje policejní vyšetřovatel finanční kriminality Kamil Kouba pro web Investigace.cz.

Odhalení Andreje Babiše dává schématu podle Kouby zcela nový rozměr. Jde o dnešního předsedu vlády. „Navíc v roce 2016, kdy podala panamská právní kancelář oznámení o podezřelé operaci, byl ministrem financí, tedy politikem, pod nějž spadá úřad, který měl i tento typ finanční kriminality vyšetřovat,“ vysvětluje dál. 

Je podle něj vyloučeno, že by kauza mohla mít normální obchodní vysvětlení. „Když se pozorně podíváte na schéma, ve světle uniklých informací je zřejmé, že se jedná o peníze, které Andrej Babiš půjčil sám sobě se čtyřprocentním úrokem. Další tisíce dolarů musel zaplatit právníkům za založení a udržování svých offshorových firem. Celé to schéma nedává ekonomický smysl. K optimalizaci daní nebo k ochraně rodiny se používají mnohem jednodušší nástroje,“ vysvětluje v rozhovoru pro Investigace.cz. 

Panamská právní kancelář Alcogal podle serveru vedla Babiše jako extrémně rizikového klienta. Kouba míní, že tak správně identifikovala Babiše jako rizikového klienta, a tím pádem podléhal přísnější kontrole.

„Myslím, že jedním z důvodů, proč byl přiřazen do této kategorie, může být fakt, že Andrej Babiš doložil původ svých patnácti milionů eur, tedy nějakých 400 milionů korun, pouze čestným prohlášením, nikoli listinnými důkazy,“ dodává Kouba. 

Kauzu by podle něho měla řešit policie. V USA by měla Babiše vyšetřovat firma registrovaná ve Washingtonu pro podezření z praní peněz, ve Francii by se pak měl vyšetřovat původ peněz. Kauzu by mohla vyšetřovat i Česká republika. 

ICIJ získalo více než 11,9 milionu finančních záznamů a 2,94 terabajtů utajených informací od čtrnácti offshorových společností. Na projektu se podílelo přes šest set novinářů ze 117 zemí světa a na 150 médií. Dokumenty se zmiňují také o více než čtyřiceti Slovácích a offshorových firmách s vazbou na Slovensko.

Video placeholde
Volební lídři 2021: Andrej Babiš (ANO) • Videohub