Ropný magnát Mellon uniká daním. Je stále na cestách | E15.cz

Ropný magnát Mellon uniká daním. Je stále na cestách

Ropný magnát Mellon uniká daním. Je stále na cestách
Bank of New York Mellon
• 
ZDROJ: Bank of New York Mellon

nos

Dědic miliardového ropného impéria James Mellon nemá trvalé bydliště. Daně tedy může platit kdekoli a zároveň nikde. Mellon využívá právní mezery a vychází mu to. Jeho triky se však již zabývají daňové úřady v USA, Švýcarsku a Itálii.

Daňové ráje již nejsou co bývaly. Rakousko a Lucembursko se jako poslední země EU rozhodly prolomit bankovní tajemství. K automatické výměně informací se připojil i Singapur. V Karibiku se daňově výhodné režimy bortí jako domino, ale James Mellon se mezerami v zákonech stále pohybuje jako ryba ve vodě.

James Mellon je potomkem bohatých amerických ropných magnátů. Milardář je zároveň známý jako vášnivý lovec, ale především, tím, že je přesvědčeným neplatičem daní a prostřednictvím svého lichtenštejnského finančního správce tahá daňové orgány na celém světě za nos.

Sedmdesátiletý daňový stratég o svých tricích hovoří otevřeně. Pro server sueddeutsche.de uvedl, že operace provádí na základě žádostí ze Švýcarska.“Všechno co dělám je legální, to mi věřte,“ uvedl pro server Mellon. Nejdůležitější pro možnost daňového úniku je nezůstávát na jednom místě příliš dlouho a tomu odpovídá i jeho nabitý cestovní plán. „Hodně cestuji a v každé zemi přesně dodržuji daná pravidla,“ říká miliardář.

Rodina Mellonů je jednou z nejvlivnějších a nejbohatších v USA. Dědeček William Mellon založil Gulf Oil Company v Pittsburghu, která se stala jednou z největších ropných společností na světě a dnes se jmenuje Chevron. Po rodině je pojmenovaná i univerzita a banka BNY Mellon zaměstnává 48 700 lidí po celém světě.

Finanční dům Bank of New York Mellon například působil v minulosti i jako zajišťovací agent dluhopisů vydávaných Sazkou pro financování výstavby multiarény v pražských Vysočanech.

Autor: nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!