Inflace v eurozóně ignoruje snahy ECB, dál zpomaluje | E15.cz

Inflace v eurozóně ignoruje snahy ECB, dál zpomaluje

Inflace v eurozóně ignoruje snahy ECB, dál zpomaluje
Evropská centrální banka
• 
ZDROJ: Adrian Petty, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK
bru

Meziroční míra inflace v eurozóně v listopadu podle očekávání klesla na 0,3 procenta z říjnových 0,4 procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu, který zveřejnil statistický úřad Eurostat.

Inflace se nachází hluboko pod dvouprocentní hranicí stanovenou Evropskou centrální bankou (ECB) jako strop cenové stability. Je navíc pod úrovní jednoho procenta, kterou šéf ECB Mario Draghi označil za „nebezpečnou zónu“.

ECB v posledních měsících ve snaze o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace snížila úrokové sazby na nová rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů. Opakovaně také dala najevo, že je v případě potřeby připravena stimulační opatření ještě rozšířit.

Viceprezident ECB Vítor Constancio tento týden uvedl, že banka by mohla už v prvním čtvrtletí příštího roku rozhodnout, zda podpoří ekonomiku eurozóny nákupem vládních dluhopisů.

Na 0,5 procenta, nejnižší úroveň od roku 2010, klesla v listopadu i inflace Německa, největší ekonomiky eurozóny. Zpráva podle agentury Reuters naznačuje, že riziko deflace v eurozóně ještě nepolevilo.

Inflace v eurozóně

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!