Německá ekonomika se veze na vlně silného vývozu | E15.cz

Německá ekonomika se veze na vlně silného vývozu

Německá ekonomika se veze na vlně silného vývozu
Německý námořní přístav Bremerhaven
• 
ZDROJ: CC BY-SA-3.0 DE: Martina Nolte

ČTK

Silný zahraniční obchod opět výrazně přispěl k růstu německé eknomiky, která na konci minulého roku poslilovala ještě silněji, než v předchozích čtvrtletích. Samotný vývoz stoupl o 4,1 procenta.

Ve srovnání s předchozími třemi měsíci ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku rostla o 0,4 procenta. Tempo růstu mírně zrychlilo z 0,3 procenta ve třetím čtvrtletí, oznámil spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžný údaj z poloviny tohoto měsíce.

Zahraniční obchod ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil růst HDP o 1,1 procentního bodu. Většinu loňského roku byl přitom zahraniční obchod slabý a převážně naopak ekonomiku zpomaloval. Naopak domácí poptávka, předchozí hlavní pohon ekonomického růstu, na konci roku snížila růst HDP o 0,7 procentního bodu, upozornila agentura Reuters.

V meziročním srovnání německá ekonomika v posledních třech měsících roku vzrostla o 1,3 procenta. Mírně tak zrychlila z 1,1 procenta ve třetím čtvrtletí.

Statistický úřad rovněž potvrdil zpomalení ekonomiky za celý loňský rok na 0,4 procenta, což bylo nejpomalejší tempo od globální finanční krize v roce 2009. Bez započítání výjimečného roku 2009, kdy Německo zažilo kvůli globální krizi nejhlubší poválečný pokles o 5,1 procenta, byl loňský rok nejslabší od roku 2003.

Německá ekonomika dlouhou dobu odolávala poklesu, který trápil zbytek eurozóny. Předloni však prudce zpomalila na 0,7 procenta a na počátku loňského roku se Německo jen těsně vyhnulo recesi. V letošním roce vláda předpokládá zvýšení HDP o 1,8 procenta. Německá ekonomika je největší v Evropě, je na ní závislá i řada českých firem.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!