Trh s auty potvrzuje oživení, prodeje rostou dvouciferným tempem | E15.cz

Trh s auty potvrzuje oživení, prodeje rostou dvouciferným tempem

Autosalon Škoda
Autosalon Škoda
• 
ZDROJ: E15

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prodeje nových osobních aut v České republice si po loňském zpomalení letos udržují slušné růstové tempo. Za leden a únor stouply meziročně téměř o 17 procent na 26 417 vozů a vrátily se tak těsně pod předloňskou úroveň, která byla nejvyšší nejméně od roku 2004. Trh stále táhnou především firemní zákazníci.

„Únor potvrdil pozitivní trend posledních měsíců v oblasti registrací nových silničních motorových vozidel. Ve srovnání s loňským rokem opět vzrostly ve všech kategoriích,“ komentoval čísla Pavel Tunkl, tajemník Svazu dovozců automobilů (SDA), který údaje výsledky zveřejnil.

Například prodej lehkých užitkových aut se meziročně zvýšil skoro o třetinu na 1707 vozů, registrací nákladních aut přibylo o 31 procent na 1457 a odbyt motorek si proti loňsku polepšil o 15 procent na 1148 strojů. „Prodeje motocyklů zřejmě ovlivnil mírný průběh letošní zimy,“ podotkl Tunkl.

U osobních automobilů je podle tajemníka SDA pozitivním ukazatelem mírné zvýšení podílu soukromých vozidel. Stoupl na 27,5 procenta z lednových 24,4 procenta. Trh ale nadále táhli firemní zákazníci s podílem skoro 64 procent, který proti lednu mírně klesl.

Registrace nových osobních aut v Česku za leden a únor:

Prodeje nových osobních automobilů v Česku za leden a únorAutor: SDA
Zdroj: SDA

Českému trhu s auty se mimořádně dařilo i v lednu, kdy se odbyt zvýšil oproti loňsku o 13 procent na 13 638 aut, což byl nejlepší výsledek za první měsíc roku v posledních nejméně deseti letech.

Růst na začátku roku hlásí také německý trh, kde v lednu stoupl odbyt nových osobních aut meziročně o víc než sedm procent a za únor o čtyři procenta. Ve Francii se ale prodej nových osobních vozů ve druhém měsíci roku meziročně snížil o 1,4 procenta poté, co pět měsíců za sebou rostl. V celé EU by se měl letos prodej aut podle odhadu Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA) zvýšit o dvě procenta, v ČR ekonomové předpovídají růst kolem pěti procent.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah