České pivovarství se kvůli pandemii propadlo. Nyní ho čeká boj o zákazníky

pivovar Chomout, restaurace, pivo

pivovar Chomout, restaurace, pivo Zdroj: Pivovar Chomout

pivovar Chomout, restaurace, pivo
2
Fotogalerie

Roční spotřeba piva v Česku se v roce 2021 propadla na historicky pátou nejnižší úroveň od roku 1950. Ta byla loni 129 litrů na obyvatele. Pivovary zaznamenaly celkový pokles výstavu o 2,8 procenta. Dařilo se naopak exportu, který téměř dosáhl rekordní úrovně.

Celkový výstav pivovarů, které vaří pivo v Česku, meziročně poklesl o 563 tisíc na 19,6 milionu hektolitrů. V hospodách a restauracích se loni vypila čtvrtina z celkového objemu prodaného piva určeného pro český trh.

„Za dva roky covidu už každý obyvatel vypil o 30 půllitrů méně a s 129 litry jsme se dostali na historicky páté nejnižší číslo. Výstav piva a celkovou tuzemskou spotřebu ovlivnila hlavně dlouhotrvající protiepidemická opatření, omezování gastronomických provozů a turismu,“ uvedl předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal.

Nejprodávanějším zůstalo pivo v lahvích, a to s podílem 45 procent z celkového výstavu. Pivo v sudech si zachovalo stejně jako v roce předchozím čtvrtinový podíl. Zásadně však vzrostl zájem o pivo v plechovkách, a to v meziročním srovnání o 33 procent. Pivo v plechovkách tvoří již 18procentní podíl. Pivo v PET lahvích zaznamenalo další pokles z 11 na 10 procent.

Nejoblíbenějším druhem piva zůstává ležák, tedy spodně kvašené pivo. Jeho podíl dosáhl 55 procent. Podíl výčepního piva byl téměř 41 procent. Na předpandemickou úroveň se vrátila kategorie ostatních piv s podílem čtyři procenta. Pivaři si totiž oblíbili nové spodně kvašené speciály. 

Očima guvernéra: Inflace

Video placeholde
Očima guvernéra: Inflace • Videohub

V meziročním srovnání byl o 236 tisících hektolitrů vyšší export, což představuje celkově 5,2 milionu hektolitrů piva. Podíl exportu na celkovém výstavu tak dosáhl na téměř 27 procent.