Pivovary počítají ztráty kvůli odchodu z ruského trhu. Staropramen mluví o stamilionech

České pivovary sčítají po odchodu z Ruska škody

České pivovary sčítají po odchodu z Ruska škody Zdroj: ČTK / Šulová Kateřina

Pro Pivovar Bernard bylo Rusko čtvrtým největším exportním trhem.
2
Fotogalerie

Pivovarům kvůli válce na Ukrajině klesnou příjmy. V reakci na ruskou invazi zmrazily vývoz do Ruska a Běloruska. Problémy s dodávkami jsou však i na samotné Ukrajině.

Pivovarnická skupina Molson Coors, jejíž součástí jsou Pivovary Staropramen, zastavila export i výrobu piva v Rusku. „Naše pivo tam již není, byť byl Staropramen velmi oblíbený. Ztráty skupiny se vyšplhají do stovek milionů, ale rozhodnutí opustit ruský trh nelitujeme,“ říká komerční ředitel Staropramenu Michal Štěpánek s tím, že přesná čísla nejsou k dispozici.

Pivovary Staropramen loni prodaly 3,13 milionu hektolitrů piva, což je meziročně o 1,8 procenta méně. Prodeje podle společnosti klesly hlavně kvůli dlouhému období uzavření provozoven během epidemie. Export společnosti, který představuje podle zástupců pivovaru zhruba dvacet procent celkové produkce, loni meziročně vzrostl o 4,4 procenta. Rusko bylo před sankcemi třetím největším dovozcem produkce Pivovarů Staropramen za Británií a Německem.

Dodávky do Ruska zastavil i rodinný pivovar Bernard, pro který bylo Rusko čtvrtým největším exportním trhem a loni tam vyvezl 2,9 tisíce hektolitrů. „Ukončení vývozu do Ruska pro nás nepředstavuje závažný výpadek,“ komentoval ukončení exportu bez bližších informací mluvčí pivovaru Radek Tulis.

Na konkrétní informace je skoupá i česká pivovarská jednička Plzeňský Prazdroj z japonské skupiny Asahi. „Nepřijímáme žádné objednávky na naše produkty z Ruska, které patřilo mezi exportní trhy značek Pilsner Urquell a Kozel. To platí i pro Bělorusko,“ uvedl mluvčí Prazdroje Zdeněk Kovář s tím, že je zatím příliš brzo na hodnocení možných ekonomických dopadů.

V Rusku se od roku 2002 licenčně vaří Velkopopovický Kozel, který během deseti let dosáhl pozice nejznámějšího českého piva. Objem výroby postupně rostl a překročil hranici milionu hektolitrů. Kozel se vaří v ruské Kaluze. „Podle posledních informací je tam licence stále v chodu,“ uvedl v březnu mluvčí Prazdroje Zdeněk Kovář.

Rovněž Prazdroji loni kvůli koronakrizi druhým rokem klesl prodej piva v Česku. Loni se snížil meziročně o tři procenta na 6,5 milionu hektolitrů. O rok dříve byl meziroční pokles osmiprocentní. Oproti předkoronavirovému roku 2019 byl loňský prodej na domácím trhu o desetinu menší, což znamená minus 145 milionů půllitrů piva.

Finanční ztráty již vyhodnocuje i tržní čtyřka Budějovický Budvar. Ten na export spoléhá ze všech velkých pivovarnických skupin nejvíc. V roce 2020 za hranice expedoval 69 procent výstavu. A Rusko vedle Německa, Polska, Slovenska a Velké Británie patřilo mezi země, kam jihočeské pivo mířilo nejčastěji.

Ruský trh byl pro tuzemské exportéry významný, celkově byl třetí největší a první ze zemí mimo Evropskou unii. Vývoz představoval desetinu celkového exportu, tedy zhruba půl milionu hektolitrů piva.

Tomu podle výkonné ředitelky Českého svazu pivovarů a sladoven Martiny Ferencové nahrával fakt, že Rusko v posledním období zvolilo cestu podpory konzumace nízkoalkoholických nápojů, jako je pivo, aby omezilo příliš vysokou spotřebu tvrdého alkoholu. Vývoz českého piva na Ukrajinu loni činil okolo šedesáti tisíc hektolitrů.

Jak se vaří pivo v Prazdroji

Video placeholde
VIDEO: Plzeňský Prazdroj po modernizaci. Úcta k tradici zůstala • E15, Michal Nosek