Potvrzeno. Růst americké ekonomiky klesl pod jedno procento | E15.cz

Potvrzeno. Růst americké ekonomiky klesl pod jedno procento

Potvrzeno. Růst americké ekonomiky klesl pod jedno procento
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY SA 2.0: Elvert Barnes via Flickr

ČTK

Americká ekonomika zpomalila v letošním prvním čtvrtletí celoročně přepočtený růst na 0,8 procenta, což je nejpomalejší tempo za poslední rok. Výsledek dnešní zpřesněné zprávy ministerstva obchodu USA byl však lepší než první dubnový odhad, který ukazoval zpomalení na 0,5 procenta. V předešlém kvartálu rostla největší světová ekonomika o 1,4 procenta.

K lepšímu výkonu přispěl nižší obchodní deficit spolu se zlepšením firemních zisků. Ekonomiku však celkově srážel silný kurz dolaru a slabá zahraniční poptávka, což podkopalo vývoz a průmyslový sektor. Nadále ji oslabuje také propad investic v energetickém sektoru, který je reakcí na dvouletý pokles světových cen ropy.

Ekonomové v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že zpřesněná zpráva ukáže růst hrubého domácího produktu (HDP) v tempu 0,9 procenta.

Americká ekonomika vykazuje v posledních letech za první čtvrtletí mnohem pomalejší tempa růstu než ve zbytku roku. Podle ekonomů za to mohou modely vládních statistiků, které nedostatečně zohledňují sezonní faktory. Statistický odbor ministerstva se tento problém snaží od loňska řešit.

V posledních týdnech se objevují známky oživení a zrychleného růstu v maloobchodu, vývozu, průmyslové výrobě a na realitním trhu. Federální rezervní banka (Fed) v Atlantě odhaduje, že ve druhém čtvrtletí růst HDP zrychlí na 2,9 procenta.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!