Auta už nekupují ani Češi | E15.cz

Auta už nekupují ani Češi

Auta už nekupují ani Češi
Škoda Rapid (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Škoda

Jan Stuchlík

Krize na evropském automobilovém trhu dorazila po pěti letech poprvé i do Česka. Počet prodaných nových aut se tu za první pololetí propadl o 14,2 procenta, v Evropě o 6,6 procenta. Téměř o pět procent šel dolů i prodej ojetin. Poprvé od roku 2006 tak nejspíš pokles počtu prodaných aut potká i domácí trh.

Za tuzemským propadem je především nechuť domácností utrácet. Přitom bezprostředně po vypuknutí finanční krize to byly právě domácnosti, které po snížení poptávky firem držely český automobilový trh nad vodou. Nyní se zájem firem o nová auta lepší, i když ho mohl mírně zbrzdit start nové verze Škoda Octavia Combi, který bude až na podzim. Právě Škoda zažila na českém trhu kvůli střídání modelových řad špatné pololetí, kdy se jí prodej propadl o 18 procent. Celkem v Evropě prodala o 3,5 procenta vozů méně.

Automobilky v EvropěAutomobilky v EvropěAutor:

„Čekáme, že druhá polovina roku bude silnější. I díky tomu, že Škoda začne na trh dodávat model Octavia Combi. Mohli bychom se dostat za celý rok na pokles o pět procent, ale i na nulu,“ říká tajemník Svazu dovozců automobilů Pavel Tunkl.

Horší pololetní propad v registraci nových aut než Česko zažilo jen pět evropských zemí. Tragicky vypadá zejména vývoj v Nizozemsku, které je co do počtu prodaných aut více než třikrát větší. Tamní trh spadl o 36 procent. Nové vozy se kupovaly méně i na klíčových evropských trzích, v Německu, ve Francii a v Itálii.

Prodeje automobilek v EvropěProdeje automobilek v EvropěAutor:

Jedinou velkou zemí, kde se prodalo více aut, zůstala Velká Británie s desetiprocentním růstem. „Tam se projevuje zlepšující se důvěra v ekonomiku jak na straně domácností, tak i firem. Trend se zlepšuje i v Německu, kde se dá čekat silnější druhé pololetí,“ vysvětluje ředitel automobilové expertní skupiny PricewaterhouseCoopers Jan Malý. I když v Německu firmy hledají možnosti úspor i u nákupu automobilů a do svých flotil si stále častěji pořizují ojeté vozy.

Do konce roku očekává Malý stabilizaci trhu v Česku i v hlavních evropských zemích. Za celý letošní rok by evropský trh mohl ztratit dvě až tři procenta. Přestože oživení není tak rychlé, jak se čekalo ještě na začátku letošního roku, pořád platí předpověď, že příští rok by měl prodej aut v Evropě konečně růst. Do černých čísel by se mělo vrátit i Česko. „Celkový počet prodaných aut by se mohl vyšplhat k 180 tisícům,“ odhaduje Tunkl. To by byl nový tuzemský rekord.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!