Bezplatné povolenky se energetikům prodraží | E15.cz

Bezplatné povolenky se energetikům prodraží

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Z bezplatných emisních povolenek přidělovaných výměnou za ekologické investice udělali europoslanci jediným hlasováním kouli na noze českých energetických firem. Ta může vážit až 36 miliard korun. Firmám měl tento mechanismus původně ulevit od nákupu potřebných povolenek a české energetice pomoci k rychlejší modernizaci. Teď minimálně jeden z těchto cílů vezme za své.

Komise chtěla odložit dražbu části emisních povolenek, a vyřešit tak jejich nadbytek na trhu. Evropský parlament ale její návrh nepřijal a cena povolenek se zřítila na tři eura. Tam podle analytiků setrvá i v dalších letech. Když však firmy plánovaly investice, kterými by si bezplatné povolenky zasloužily, pracovaly podle doporučení komise s průměrnou cenou 17,50 eura. Rozjely proto přípravu investic, které nyní šestinásobně přesahují hodnotu povolenek, jež v příštích letech dostanou.

„Vzhledem k nízkým cenám povolenek CO2 a negativnímu vývoji na energetickém trhu obecně znovu posoudíme, které projekty bude vhodné v následujících letech uskutečnit,“ sdělila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Ten má nárok na šedesát procent všech bezplatně přidělovaných povolenek. Zatím už stačil proinvestovat 22 miliard z původně zamýšlených téměř třiceti miliard korun.

Druhým největším příjemcem bezplatných povolenek jsou teplárny, které hodlaly výměnou za povolenky investovat patnáct miliard korun. „Řada projektů je rozpracovaná, jsou podepsané smlouvy s dodavateli, a nelze je tedy zastavit. Některé projekty rekonstrukcí mohou být přehodnoceny, ale v tuto chvíli je těžké přesně hodnotit dopad,“ tvrdí ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek. Do investic, které lze za povolenky vyměnit, se navíc počítají i ty, které firmy už provedly po 25. červnu 2009.

Největší příjemci povolenek Autor: E15

Ministerstvo životního prostředí nečeká, že by pád ceny povolenek vedl k zásadnímu snížení objemu investic. V takovém případě ale firmy v příštích letech proinvestují výrazně více peněz, než by bylo nutné. To se v budoucnu negativně projeví v jejich hospodářském výsledku kvůli zvýšeným odpisům. Celkem při průměrné ceně čtyři eura za povolenku by tato nadměrná investiční zátěž činila zhruba 36 miliard korun.

Druhou možností je, že firmy přece jen své investiční záměry přehodnotí. Ministerstvo totiž poměřuje hodnotu uskutečněných investic s cenou povolenek, kterou odvozuje od situace na trhu. Loni v listopadu stanovilo pro letošní rok referenční cenu na hodnotu 7,47 eura.

Několik firem si tak díky předchozím dražším investicím zajistilo už nyní přísun bezplatných povolenek až do roku 2019, pokud jejich cena vydrží dál nízká. K dalším investicím je nic nutit nebude. Mezi ně patří i energetická skupina ČEZ, která o snížení tempa ekologizačních opatření hovoří. V takovém případě by se rovněž zpomalila celková modernizace české energetiky.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.