Boj o plynárenská pravidla se zklidňuje | E15.cz

Boj o plynárenská pravidla se zklidňuje

Boj o plynárenská pravidla se zklidňuje
Těžby plynu z břidlic
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Jan Stuchlík

Pravidla, podle nichž se počítá cena distribuce a přepravy plynu v Česku, se možná nebudou předčasně měnit. Připustila to předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. „Jednání s plynárenskými firmami o zkrácení nynějšího regulačního období jsou úspěšná, nedá se ale zatím říct, že by nové regulační období začalo v roce 2014 nebo 2015,“ tvrdí. Posunutí platnosti nových pravidel z původního termínu 2015 už na rok 2014 přitom chce ERÚ prosadit už několik měsíců.

Hlavní slovo, jestli úřad nynější regulační období předčasně ukončí, bude mít letos v létě legislativní rada vlády. Pokud řekne, že by taková změna byla nezákonná, nebo by kvůli ní hrozily Česku arbitráže, hodlá její názor regulační úřad respektovat. Na radu vlády jako na určitou pojistku spoléhají i plynárenské společnosti, které s plánem ERÚ nesouhlasí.

Úřad chce pravidla změnit, protože ta stávající prý diskriminují určité hráče na trhu. Navíc přinesla některým distribučním firmám nadměrné výnosy kvůli přecenění aktiv po jejich vyčlenění z původních energetických koncernů. Úřad je vyčíslil na pět miliard korun. Tyto peníze by podle regulátora měli plynaři investovat zpět do sítí, což v uplynulých třech letech nedělali. Stávající pravidla by také podle ERÚ znamenala zvýšení regulované složky ceny plynu příští rok o osm procent.

Plynárenské společnosti se snaží zkrácení regulačního období zabránit. Největší z nich, RWE, před třemi týdny přišla na jednání s ERÚ s návrhem, jak příští rok růst regulované složky omezit. „Především klesne cena plynu pro krytí ztrát, neuplatní se ani korekční faktory, které kryjí rozdíl mezi plánovanou a skutečnou spotřebou plynu. Celkem by si tím RWE snížila výnosy o čtyři až pět procent, což povede i ke snížení cen za distribuci,“ tvrdí Miloslav Zaur, jednatel RWE Distribuce.

Doufá, že pak regulátor nebude mít důvod třetí regulační období předčasně ukončovat.

ERÚ zatím tento návrh zkoumá a počítá dopady. Zdroje z regulačního úřadu ovšem dodávají, že nijak neřeší původní problém, tedy neproinvestovaných pět miliard korun a diskriminaci na trhu.

Pořádně zanedbané trubky

Zelení investoři ztrácejí jistoty, hrozí jim stopka

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!