Český průmysl je „český“ jen z poloviny, klíčový vliv mají Německo a USA | E15.cz

Český průmysl je „český“ jen z poloviny, klíčový vliv mají Německo a USA

Český průmysl je „český“ jen z poloviny, klíčový vliv mají Německo a USA
Automobilka Škoda Auto hodlá do rozvoje závodu v Kvasinách na Rychnovsku vložit kolem 450 milionů euro, tedy přibližně 13 miliard korun.
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Významný vliv v českém průmyslu mají zejména Německo a USA, naopak Rusové v ČR vlastní jen málo podniků. Češi ovládají jen asi 40 až 50 procent tuzemského průmyslu, uvedl Český statistický úřad. Podniky pod zahraniční kontrolou hrají nejvýznamnější roli v automobilovém průmyslu, naopak v českých rukou je nejvíce výroba nábytku.

V roce 2012 dosáhly firmy pod zahraniční kontrolou v průmyslu celkových tržeb 3,02 bilionu korun, což bylo 58,9 procenta celkových tržeb. Přidaná hodnota vytvořená těmito podniky, která zároveň signalizuje význam z hlediska ekonomického výkonu, dosáhla 501 miliard korun. To je přesně polovina průmyslu celkem.

„Celkem jednoznačně lze prohlásit, že tuzemský průmysl je převážně pod vlivem zemí Evropské unie. Podniky s vrcholovým vlastníkem na jejím území mají na celkových tržbách podíl 40 procent, vytvořily 34,4 procenta přidané hodnoty a daly práci 31,3 procenta zaměstnanců v průmyslu,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky průmyslu Jan Ernest.

Prim hrají Německo a USA

Klíčový je vliv Německa. Průmyslové firmy s německými vlastníky se na tržbách podílejí z 22,2 procenta, na tvorbě přidané hodnoty z 17,9 procenta. Na druhém místě jsou Spojené státy. Firmy s vlastníky z USA mají pětiprocentní podíl na celkových tržbách a na tvorbě přidané hodnoty se podílejí z šesti procent.

Mezi další země s významnější přítomností v tuzemském průmyslu patří Francie, Švýcarsko, Velká Británie, Rakousko nebo Japonsko. Naopak Rusko v ČR ovládlo poměrně málo podniků.

Pro zahraniční vlastníky dělá přes půl milionu lidí

Česko patří v Evropě k zemím, kde podniky pod zahraniční kontrolou hrají vůbec nejvýznamnější roli. Zatímco v EU bylo pod kontrolou jiné země 31,9 procenta přidané hodnoty, v ČR je to 58,3 procenta. Vyšší podíl zaznamenaly jen Slovensko (61,8 pct.), Maďarsko (66,2 pct.) a Irsko (83,4 pct.). Naopak význam zahraničních investorů je malý v Itálii (18,3 pct.), Německu (22 pct.) či Chorvatsku (22,4 pct.).

Pro zahraničního vlastníka pracovalo v ČR 546 tisíc zaměstnanců, tedy 45,1 procenta z celkového počtu. „Podíl přidané hodnoty na zaměstnance také naznačuje, že v podnicích pod zahraniční kontrolou je produktivita o něco vyšší, než v těch tuzemských. Tento jev ale nelze připsat pouze vlastnické struktuře, protože ve větších podnicích bývá větší i produktivita,“ dodal Ernest.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud