Chemoprojekt si vylepší rozpočet. Ze zahraničních arbitráží získá 140 milionů | E15.cz

Chemoprojekt si vylepší rozpočet. Ze zahraničních arbitráží získá 140 milionů

Chemoprojekt si vylepší rozpočet. Ze zahraničních arbitráží získá 140 milionů
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: reprofoto

ČTK

Česká firma Chemoprojekt uspěla v arbitrážích ve Francii a Maďarsku, které se týkaly chemiček na výrobu kyseliny dusičné. Dostane tak zhruba 140 milionů korun, tedy více než dvojnásobek svého posledního zveřejněného čistého zisku za rok 2012.

Ve Francii vedl Chemoprojekt spor s místní stavební společností Spie Batignolles kvůli výbuchu v chemičce v Rouenu z podzimu 2011. Firmy se přely o to, kdo odpovídá za propad několikatunového stropu v části objektu, který projektovala česká firma.

Arbitři v rozhodčím řízení i první soudní instance podle serveru ihned.cz rozhodli, že nehoda není výsledkem vad v projektu, ale že za ni může Spie Batignolles. Před dalším soudním verdiktem, který se čekal letos v únoru, nabídli zástupci francouzské stavební firmy Chemoprojektu mimosoudní vyrovnání.

„Chemoprojekt v převážné části uspěl. Dle rozhodčího nálezu byl francouzský subdodavatel povinen Chemoprojektu zaplatit ve výsledku zhruba 3,7 milionu eur,“ sdělil serveru majitel Chemoprojektu Tomáš Plachý. „Francouzská strana nám už tyto peníze zaplatila,“ dodal.

Maďaři zaplatí 1,47 milionu eur

V Maďarsku vedl Chemoprojekt podle Plachého spor o bankovní záruku neoprávněně inkasovanou klientem firmy, společností BorsodChem. Maďarská firma má podle rozhodčího nálezu zaplatit 1,47 milionu eur.

Chemoprojekt, který patří do skupiny Safichem Group, má nyní tržby hlavně ze zakázek v zahraničí. Loni například podepsal půlmiliardový kontrakt na modernizaci výrobny močoviny ve slovenském podniku Duslo Šaľa, který patří do koncernu Agrofert Andreje Babiše. Dále získal dvoumiliardovou zakázku na modernizaci největšího rumunského výrobce hnojiv Azomures.

Před Vánoci irácké ministerstvo ropných olejů schválilo kontrakt, v jehož rámci Technoexport a Chemoprojekt zmodernizují dvě irácké rafinerie v přepočtu za pět miliard korun. Chemoprojekt se specializuje na projektování, modernizace a stavbu chemiček a rafinerií. V roce 2012 firma vydělala 66,4 milionu korun po zdanění.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud