Čínské naleziště břidlicového plynu je třikrát větší, než se dosud myslelo | E15.cz

Čínské naleziště břidlicového plynu je třikrát větší, než se dosud myslelo

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Roy Luck via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čína téměř ztrojnásobila objem prokázaných rezerv ve svém projektu Fuling, který je zdaleka největším nalezištěm plynu z břidličných hornin v Číně. Celkové prokázané rezervy tak nově činí 380,6 miliardy metrů krychlových.

Čína doufá, že se jí podaří těžbu plynu z břidlic rozvinout tak, jako se to podařilo ve Spojených státech. Ty se díky břidlicovému plynu staly čistým vývozcem této suroviny. Komerčních objevů tohoto druhu v Číně zatím ale bylo uskutečněno jen několik.

Nový odhad přichází díky průzkumu na jednom z bloků u města Čchung-čching na jihozápadě země, jehož zásoby nově činí 273,8 miliardy metrů krychlových. Do konce srpna bylo na tomto bloku uskutečněno celkem 142 testovacích vrtů. Investorem projektu Fuling je čínská společnost Sinopec.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) v roce 2013 odhadl, že vytěžitelné rezervy břidlicového plynu v Číně dosahují 31 bilionů metrů krychlových, což je nejvíce na světě. Těžba je však zatím nízká.

V roce 2013 Čína vytěžila z břidlicových formací 200 milionů metrů krychlových plynu, což jsou necelé 0,2 procenta z celkové produkce zemního plynu v Číně. Dokonce letošního roku má však v plánu zvýšit těžbu na 6,8 miliardy metrů krychlových.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah