Gazprom utnul dodávky plynu na Ukrajinu, země musí zaplatit předem | E15.cz

Gazprom utnul dodávky plynu na Ukrajinu, země musí zaplatit předem

Uzávěr plynovodu.
Uzávěr plynovodu.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský plynárenský koncern Gazprom přestal dodávat Ukrajině plyn, protože Kyjev si nepředplatil dodávky. "Ukrajina nezaplatila za dodávky plynu za červenec. Gazprom od 10:00 přerušil dodávky plynu na Ukrajinu," řekl šéf podniku Alexej Miller a zdůraznil, že Gazprom nedodá Ukrajině žádný plyn - ať by jeho cena byla jakákoli - bez zaplacení předem. Tranzit ruského plynu do Evropy nicméně podle evropského komisaře pro energetickou unii Maroše Šefčoviče není ohrožen.

Ještě dříve ukrajinský monopolní přepravce plynu Ukrtransgaz informoval, že Ukrajina ode dneška nedostává ruský plyn, avšak jeho přeprava do zemí Evropské unie pokračuje v obvyklém množství. „Tranzitní dodávky jsou na normální úrovni,“ citovala mluvčího ukrajinského podniku agentura Reuters.

V úterý podle mluvčího obdržela Ukrajina z Ruska 11 milionů krychlových metrů plynu. Dalších 2,7 milionu získala z Maďarska a 22,9 milionu ze Slovenska. Dnes očekává ze Slovenska dalších 13,6 milionu krychlových metrů plynu.

Přerušení dodávek plynu pro Ukrajinu následovalo poté, co se v úterý představitelé obou zemí ve Vídni nedohodli na dodávkách plynu na třetí čtvrtletí.

Zimní balíček vypršel v březnu

Rusko loni v červnu přestalo Kyjevu dodávat plyn kvůli sporům o cenu a kvůli dluhům, které měla Ukrajina za předchozí dodávky. Zásobování Moskva obnovila až díky říjnové dohodě o takzvaném zimním balíčku, která vypršela letos v březnu. Začátkem dubna se ruský Gazprom a ukrajinský Naftogaz dohodly, že budou dodávky plynu na Ukrajinu zajištěny do konce června.

Další třístranná jednání mezi Ukrajinou, Ruskem a EU o dodávkách plynu se mají uskutečnit až v září a do té doby ukrajinská plynárenská skupina Naftogaz nebude kupovat plyn od ruského vývozce Gazprom. Obě strany ujistily, že tranzit plynu do Evropy přes Ukrajinu by toto rozhodnutí nemělo ovlivnit.

Ruská vláda nabídla Ukrajině slevu na dodávky plynu ve třetím čtvrtletí 40 dolarů (více než 980 Kč) na 1000 metrů krychlových. Cena za dodávky by tak měla činit 247 dolarů (6000 Kč) za 1000 metrů krychlových, což je zhruba stejně, jako platila Ukrajina dosud. Až do konce druhého čtvrtletí však měla Ukrajina od Ruska slevu 100 dolarů za 1000 metrů krychlových. Ukrajinská strana nabídku Ruska odmítla jako nedostatečnou.

Dohoda je daleko

Zástupce EU, komisař Šefčovič, po schůzce uvedl, že obě země jsou daleko od dohody. Odmítl nicméně, že by se v jednáních negativně projevily sankce uvalené vůči Moskvě kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi. Jednání budou podle Šefčoviče v létě pokračovat na expertní úrovni. V září by se pak měly konat rozhovory na politické úrovni.

Ukrajina má nyní podle Šefčoviče v zásobnících 12 miliard krychlových metrů plynu a potřebuje dalších sedm miliard, aby byla dostatečně připravena na zimu. Kapacita zpětných dodávek přes Slovensko, Maďarsko a Polsko přitom činí 1,8 miliardy krychlových metrů měsíčně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah