Největší trh na světě zpomaluje. Prodeje aut v Číně spadly na polovinu | E15.cz

Největší trh na světě zpomaluje. Prodeje aut v Číně spadly na polovinu

Showroom Audi v Pekingu (ilustrační foto)
Showroom Audi v Pekingu (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: aelena via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za loňský rok se v Číně prodalo 23,5 milionu aut. Meziroční nárůst o 6,9 procenta je ovšem poloviční ve srovnání s rokem 201š, kdy prodeje stouply o 13,9 procenta. Důvodem je zpomalující ekonomický růst Číny. V letošním roce se má prodej zvýšit zhruba stejným tempem jako loni.

Čína je největším automobilovým trhem světa a zveřejněný údaj o počtu prodaných vozů zahrnuje osobní i dodávková auta. Prodej samotných osobních aut stoupl loni o 9,9 procenta na 19,7 milionu. V roce 2013 se zvýšil o 16 procent.

V prosinci prodej vozů stoupl meziročně o 12,4 procenta. Prodej osobních aut se přitom zvýšil o 16 procent na rekordních 2,06 milionu.

Čínská ekonomika se nyní podle Čínského sdružení výrobců automobilů (CAAM) snaží přizpůsobit faktu, že pomalejší ekonomický růst bude běžný. Také automobilový trh tím vstupuje do éry stabilního růstu. Letos tak CAAM očekává zvýšení prodeje vozů, a to osobních i dodávkových, o sedm procent na 25,1 milionu.

Pesimistické scénáře

Někteří analytici jsou však mnohem pesimističtější a předpokládají ještě slabší zájem o auta. Zdůvodňují to tím, že ekonomika po loňském nejpomalejším růstu za 24 let by měla dále zpomalit. Podle konzultační společnosti Automotive Foresight tak prodej aut letos stoupne jen o tři až čtyři procenta.

Zpomalení růstu prodeje zvýšilo napětí mezi zahraničními automobilkami a prodejci aut v Číně. Prodejci obviňují automobilky jako je BMW a Toyota, že stanovují nereálné cíle a nutí je k nákupu více aut, než jsou schopni prodat. Prodejci vozů BMW, Porsche a Toyota se podle agentury Reuters již spojili kvůli jednání s automobilkami ohledně podpory a prodejních cílů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.