Němci plánují nové elektrické sítě do Česka, mají regulovat přetoky energie | E15.cz

Vše o realitách

Vše o  realitách Vstoupit do speciálu

Němci plánují nové elektrické sítě do Česka, mají regulovat přetoky energie

Němci plánují nové elektrické sítě do Česka, mají regulovat přetoky energie
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Rasch Jan/Euro

ČTK

Německý provozovatel přenosových sítí 50Hertz plánuje stavbu nových vedení do Česka, Polska, Dánska a Švédska. Pomocí nich chce do zahraničí prodávat přebytkovou elektřinu z obnovitelných zdrojů a zvýšit stabilitu přenosové soustavy v regionu, kterou nadbytek proudu v Německu a jeho nekontrolované přetoky přes hranice narušují.

O záměru firmy informoval německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), podle něhož jsou příslušné smlouvy s Českem a Polskem krátce před podpisem. „Stojíme krátce před tím, abychom se s oběma zeměmi smluvně dohodli na hospodářsky smysluplných řešeních,“ řekl listu předseda představenstva 50Hertz Boris Schucht.

Konkrétně prý jde o stavbu transformátorů s řízeným posuvem fáze (PST) na obou stranách hranice. Poslední by měl být hotový v roce 2017. Pomocí těchto „ventilů pro proud“ má být regulován tok elektřiny, který se tak má stát více předvídatelným.

V plánu jsou i podmořské kabely
Souběžně s opatřeními v Česku a Polsku plánuje 50Hertz výstavbu nových podmořských kabelů do Skandinávie, které mají umožnit prodávat Seveřanům přebytkovou elektřinu z německých větrných elektráren v době, kdy tamní vodní elektrárny neprodukují dostatek proudu. Plány na výstavbu druhého podmořského kabelu do Švédska podle německé firmy postupují kupředu a soutěž na výstavbu dalšího propojení s Dánskem by mohla být vypsána ještě letos.

Díky tomuto opatření bude podle FAZ možné v budoucnu řídit obchod s elektřinou s Polskem, což dosud nebylo možné. Zadruhé mají tyto transformátory zajistit, že bude vytíženo i přes protesty vybudované vedení ze Saska-Anhaltska přes Durynsko do Bavorska a proud nepoteče „cestou nejmenšího odporu“ přes sousední Polsko a Česko.

Vybudování nových sítí směrem na východ a na sever je v Německu nesmírně důležité pro zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny a pro úspěch transformace německé energetiky, připomněl FAZ.

Rozvoj obnovitelných zdrojů musí podle něj být realizován co nejefektivněji a ekologický proud, pro který Německo dočasně nemá využití, musí být možné co nejhospodárněji prodat zahraničním odběratelům, aniž by to ohrozilo jejich přenosové soustavy. Právě na to si Češi a Poláci Němcům už několik let stěžují a hrozí protiopatřeními, poznamenal frankfurtský list.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!