Ropa přestala zlevňovat, na trhu jí však je stále nadbytek | E15.cz

Ropa přestala zlevňovat, na trhu jí však je stále nadbytek

Ropa přestala zlevňovat, na trhu jí však je stále nadbytek
Ropná rafinérie (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: user via Flickr
Ceny ropy se vzpamatovávají z největšího čtvrtletního propadu za poslední dva roky. Ropa Brent, podle níž se řídí ceny poloviny světových dodávek, klesly o 16 procent a prolomily hranici 95 dolarů za barel. K obratu zavelela Saúdská Arábie, která snížila těžbu o 408 tisíc barelů za den. Do karet producentům ropy hraje také předpoklad růstu spotřeby na konci roku.

Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají, že cena ropy Brent se bude do konce roku pohybovat v průměru kolem 105 dolarů za barel. To je o deset dolarů více než nyní.

Ropa zlevňovala díky dění v Libyi, jejíž export se po bezpečnostních problémech vyšplhal na roční maximum 900 tisíc barelů za den. Zároveň se ukázalo, že boje v Iráku a Sýrii a krize na Ukrajině neovlivňují dodávky ropy na světový trh. Hospodářský růst Číny, která je druhým největším spotřebitelem ropy na světě, zpomalil a s ním i růst čínské spotřeby. Významným hráčem na trhu s ropou se navíc stávají Spojené státy, které těží ropu z břidlicových ložisek, a snižují tak dovoz ze světa.

„Těžba je důležitá a Saúdská Arábie je tím hráčem, který na trh vrací rovnováhu,“ tvrdí Giovanni Staunovo, analytik švýcarské banky UBS. Saúdové přitom hodlají nižší těžbu držet až do zimy. Ani pro ně, ani pro ostatní členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) není podle analytiků výhodné, aby ropa zůstávala dlouhodobě pod hranicí 100 dolarů za barel.

Aktuálně je pořád na trhu podle propočtů Miswina Maheshe z banky Barclays stále o 400 až 500 tisíc barelů ropy denně více, než by bylo nutné. Samotný OPEC v září těžil 30,9 milionů barelů denně, což je podle jeho vlastního odhadů o 750 tisíc barelů denně více, než kolik svět potřebuje. Proto lze očekávat další snižování těžby ze strany Saúdské Arábie. Nebo se situace vyřeší sama, když kvůli bojům omezí export Irák či Libye.

Irák, druhý největší producent ropy v řadách OPEC, bojuje s povstalci z organizace Islámský stát. Zatím se boje vyhnuly jižním částem země, kde se skrývají tři čtvrtiny jejích ropných zásob. V Libyii zase mají nad zásobami kontrolu různé znepřátelené politické frakce.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!